PCV

Okna PCV – funkcje

Okna są dzisiaj wszędzie i moda na nie tylko przybiera na sile. Domy bez okien nie istnieją i z każdym rokiem coraz większa część ścian jest przeszklona. Na szczęście okna są już dzisiaj masowym produktem przemysłowym, więc wyposażenie się w nie, nie stanowi większego problemu.

Powszechność okien to jednak także problem, ponieważ przestajemy się z tego powodu zastanawiać nad ich funkcjami i możliwościami. Jeśli okno się otwiera i zamyka, jest to wszystko, czego od niego oczekujemy i ewentualnie chcemy jeszcze, by było czyste. W rzeczywistości powinniśmy od okien wymagać znacznie więcej.

Musimy pamiętać, że okna pojawiają się tam, gdzie teoretycznie powinny być ściany, więc muszą sobie one radzić ze wszystkim tym, z czym radzą sobie ściany. Oznacza to przede wszystkim promieniowanie słoneczne (w tym zwłaszcza promieniowanie UV), wysokie niskie temperatury, wiatr, deszcz i wilgoć z powietrza, a nawet działanie grawitacji. Czynniki te będą oddziaływały z różnym Natężeniem na wszystkie okna od momentu wmontowania je w ściany. Walka z tymi wszystkimi zjawiskami jest pierwszą funkcją, jaką posiadają nasz okna.

Ich zadaniem jest tworzenie skutecznej bariery pomiędzy nami i środowiskiem zewnętrznym. Nie jest to oczywiście jedyna funkcja, chociaż można pokusić się o stwierdzenie, że wszystkie pozostałe funkcje okien to pochodne matki wszystkich funkcji i ich istotność oraz samo występowanie zależne jest od wymagań konkretnego użytkownika.

Są to następujące funkcje:

- izolacja termiczna;

- izolacja akustyczna;

- szczelność ściany;

- regulacja ilości światła dziennego;

- regulacja przepływu powietrza;

- ochrona mieni i domowników;

- udział w przenoszeniu obciążeń działających na konstrukcję budynku.

Wybór okien

Najważniejsze funkcje poboczne są tutaj oczywiste i wynikają bezpośrednio z funkcji podstawowej. Jeśli okno ma nas oddzielać od świata zewnętrznego, chcemy się oddzielać od zimna i hałasu, jakie pojawiają się na zewnątrz. Dlatego okno musi zapewniać nam odpowiedni poziom izolacji termicznej i akustycznej. Jeśli mamy być oddzieleni skutecznie, cała ściana, której częścią składową jest okno, musi być odpowiednio szczelna.

Szczelność nie oznacza jednak całkowitego odcięcia się od świata zewnętrznego, bo gdybyśmy tego chcieli, po prostu nie byłoby okna. Dlatego okno musi jeszcze odpowiednio sterować ilością światła i powietrza przedostającego się przez nie do wewnątrz budynku. Ważną kwestią jest także to, że okno stanowi wyłom w twardej ścianie, więc ktoś może się przez nie przedostać. A nie powinien.

Jeśli postawimy na porządne oko plastikowe, powinno ono bez większych problemów spełniać wszystkie powyższe funkcje i to od nas będzie zależało, które konkretnie będą realizowane najlepiej. Okna są bardzo różne, dostępne są w różnych cenach i ich konstrukcje akcentują różne aspekty, więc naszym zadaniem jest wybranie tej konstrukcji, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz