Osoby planujące inwestycję w postaci budowy domu coraz częściej zwracają uwagę na jakość materiałów budowlanych, uwzględniając jednocześnie aspekty ekologiczne.
Jak wygląda bezpieczeństwo i recykling w przypadku okien z PVC?
Okna plastikowe są produkowane na bazie polichlorku winylu, dzięki czemu rozwiązania te są trwałe i funkcjonalne. PVC (PolyVinyl Choloride) to tworzywo sztuczne, które znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu – jest łatwe w obróbce, ponadto posiada znaczną wytrzymałość mechaniczną. Materiał ten jest bezpieczny dla człowieka, czego potwierdzeniem jest fakt, że służy m.in. do produkcji rurek do transfuzji, worków na krew, naczyń oraz rur wodno-kanalizacyjnych.
Polichlorek winylu jest bezpieczny podczas eksploatacji, jak również wykonywania stolarki (m.in. cięcia i gięcia profili okiennych). Produkt ten nie wydziela szkodliwych substancji.
PVC przyjazny środowisku
Recykling, czyli ponowne wykorzystywanie odpadów, to działanie, które spełnia ważną funkcję we współczesnym świecie. Materiałem przyjaznym dla środowiska jest także PVC – raz wyprodukowane tworzywo może być siedmiokrotnie wykorzystane. Powstałe w procesie produkcji ścinki są gromadzone przez wyspecjalizowane firmy, oczyszczane, mielone i ponownie wykorzystywane do produkcji okien.
Przetworzony proszek znajduje zastosowanie głównie jako materiał wykorzystywany do produkcji elementów wewnętrznych, natomiast ścianki zewnętrzne produkowane są z materiałów pierwotnych – działanie to w znaczny sposób przekłada się na cenę stolarki okiennej, która jest tańsza, a przy tym zachowuje wszystkie właściwości.
W Polsce często realizowane są przedsięwzięcia obejmujące masową wymianę starych, zużytych okien na nowsze.
Historia produktów PVC w Polsce jest stosunkowo krótka i sięga lat 90-tych XX wieku. W innych krajach, m.in. w Niemczech okna z PVC znane były znacznie wcześniej, stosowano również rozwiązania recyklingowe, dzięki którym możliwe jest jednorazowe zmielenie całego okna, a następnie oddzielenie poszczególnych elementów, głównie aluminium i szkła.
Pozyskane w ten sposób materiały są wykorzystywane do produkcji nowych okien.
Nie taki ołów straszny
Wiele osób zastanawia się, nie kryjąc przy tym obawy, czy okna zawierające metale ciężkie są bezpieczne i wpływają negatywnie na zdrowie.
Warto pamiętać, że wykorzystywany do produkcji stolarki PVC ołów jest wiązany w postaci związków chemicznych, tzw. stabilizatorów, a tym samym nie występuje on w czystej postaci. Wykorzystywana do produkcji okien plastikowych postać ołowiu jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, dlatego też nie trzeba obawiać się zatrucia.
Co ważniejsze, okna bezołowiowe w rzeczywistości nie istnieją, czego potwierdzeniem jest wspomniany wcześniej recykling. Praktycznie wszyscy polscy producenci wykorzystują materiały wtórne, przynajmniej częściowo, a dostępny na rynku recykling zawiera w sobie stabilizatory ołowiowe.
W praktyce oznacza to, że zewnętrzne części okna są produkowane z materiałów pierwotnych bez użycia ołowiu, nie mniej jednak wewnątrz jest on obecny.
Komentarze (0)