Okna i drzwi tarasowe

Jak wybrać okna i drzwi tarasowe?

Z oknami jest jak z dziećmi. Jeśli są niewielkie, problemem nie jest nie tylko ich wybór, ale również czekający na nas montaż. Jeśli jednak są duże – sytuacja zaczyna się komplikować. Tak okna, jak i drzwi tarasowe są zresztą narażone na coraz większe straty ciepła, okazuje się przy tym, że są one dość drogie.

Nie można jednak nie zgodzić się z tym, że sama ich obecność nadaje pomieszczeniu charakteru, co jest ich ogromnym atutem. Warto zatem sprawdzić, czy lepiej jest zainwestować w drzwi rozwierane, czy też lepszym pomysłem okaże się zainwestowanie w ich przesuwne odpowiedniki zwłaszcza, że liczy się przecież nie tylko estetyka, ale również stopień uciekania przez nie ciepła.

Funkcjonalny taras

Sam taras to doskonałe rozwiązanie i nie ma takiego właściciela domku jednorodzinnego, który by się z tym nie zgodził. Jeśli okna są duże, możemy mieć pewność, że trafi do niego więcej światła, a tym samym pomieszczenie zyska trudny do opisania urok. Oczywiście, warto zadbać o to, abyśmy mieli do czynienia z rozwiązaniem naprawdę funkcjonalnym. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie okna tarasowe wybrać, musimy uświadomić sobie, że nasze problemy nie będą się znacząco różnić od tych, z jakimi mamy do czynienia podczas wybierania każdych innych okien o takim charakterze.

Drzwi tarasowe - otwierane czy przesuwne?

W pierwszej kolejności musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaki ma być sposób ich otwierani. Jeśli mamy kierować się przede wszystkim ich popularnością, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o oknach uchylno-rozwieranych, choć nie brakuje też amatorów okien przesuwnych.

Drzwi tarasowe

Te drugie mają zresztą przynajmniej jedną zaletę, której znaczenia nie da się przecenić, mogą być więc one większe niż okna uchylno-rozwierane. Jeśli decydujemy się na wykorzystanie możliwości, jakie otwierają przed nami okna rozwierane, warto pomyśleć o zamontowaniu okuć pozwalających na przymykanie drzwi albo blokowanie okna.

Okna dwuskrzydłowe

Oczywiście, dobrym rozwiązaniem jest też okno, które składa się z dwóch skrzydeł. W takim przypadku dobrze jest przeanalizować korzyści wynikające z instalowania słupka przenośnego oraz te, jakie niesie za sobą tak zwany słupek ruchomy. To właśnie stały sprawdza się lepiej, jeśli naszym celem jest wzmocnienie konstrukcji okna, choć słupek ruchomy ma swoje plusy, jest bowiem wygodniejszy w użytkowaniu. Może się też okazać, że dość popularny w drzwiach tarasowych wysoki próg, będzie pociągał za sobą znacznie mniej korzyści niż początkowo się to nam wydawało. Problem można więc eliminować, jeśli odpowiednio wcześnie zdamy sobie sprawę z samego faktu jego istnienia.

Oszczędność

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem drzwi i okien tarasowych, powinniśmy mieć też na uwadze to, że muszą one umożliwiać nam oszczędzanie energii. Jeśli nie będą one ciepłe, szybko zaczniemy zastanawiać się nad ich wymianą nawet pomimo tego, że będzie to generowało dodatkowe koszty. Jeśli chcemy, aby do naszego domu wpadało więcej energii słonecznej, powinniśmy wybrać okna pokryte tak zwaną powłoką niskoemisyjną, a więc taką, która jest nakładana na przeszklenie. Szyby również w dużym stopniu mogą poprawić izolacyjność cieplną okna.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz