Moskitiery - ochrona okien

Moskitiera – otwierana czy przesuwna. Jaką wybrać?

Latem zazwyczaj będziemy otwierać okna, drzwi balkonu czy tarasu, by wpuścić do wnętrz światło i ciepłe świeże powietrze. Tym samym umożliwiamy insektom dostanie się do naszego wnętrza. Jeśli chcemy sobie z tym poradzić trzeba będzie się zdecydować na moskitierę.

Czym jest moskitiera?

Moskitierą nazywamy osłonę, wykonywaną z gęstej siatki, o gęstości 130 g/m. Stanowi ona barierę chroniącą przed muchami oraz komarami. Wykonuje się ją z bawełny, poliestru, nylonu albo też włókna szklanego. Kiedyś jako ochronę przed owadami stosowało się gęsto utkane firanki, które wieszano we framugach drzwi wejściowych. Natomiast zasłona zarzucona na dziecięcy wózek miała chronić przed ukąszeniami. Dodatkowo również moskitiery pojawiały się nad łóżkiem w formie baldachimu.

Moskitiery ulokowane w drzwiach czy oknach będą pozwalały na wietrzenie mieszkania bez ryzyka dostania się do wnętrza insektów. Montuje się je w ościeżnicy okna od strony zewnętrznej. Siatkę na okno kupimy za kilka złotych.

Moskitiery otwierane

Alternatywą dla moskitier ramkowych, które dopasowuje się wielkości okien i drzwi mogą być specjalne moskitiery otwierane. Ramkowe moskitiery buduje się z aluminiowych profili, na które naciągnięta będzie siatka z włókna szklanego. W łatwy sposób można je przytwierdzić do ramy okna za pomocą obrotowych uchwytów lub magnesów. Można ją również zdjąć, by ja czyścić. Moskitiery otwierane są rozwiązaniem całorocznym, nie trzeba ich montować na początku każdego sezonu a potem zdejmować. Taki typ osłony przeciwko insektom wyposażony w uchwyt, który miał służyć do otwierania. Mamy tam również uszczelkę szczotkową, która będzie chronić przed dostaniem się owadów do wnętrz.

Montaż moskitiery

Moskitiery przesuwne

Do dużych powierzchni rekomenduje się stosowanie moskitiery przesuwnej wyposażonej w jedno albo dwa skrzydła, które to rozsuwa się na przeciwstawne strony. Poszczególne elementy poruszają się na prowadnicach w zależności od wybranej opcji są to jedno albo dwutorowe prowadnice aluminiowe.

Oprócz moskitier otwieranych i przesuwnych dostępne są także rolowane przeznaczone między innymi do okien dachowych. Moskitiery okienne zwijają się ku górze, natomiast te montowane na drzwiach pracują w oparciu o mechanizm sprężynowy. Rolowane moskitiery są podobne do rolet wykonanych z tkaniny. Nie będzie trzeba również decydować się na demontowanie ich na okres zimowy. Pod tym kątem rzeczywiście dobrze się sprawdzą.

Jak czyścić moskitiery?

Na moskitierach stosowanych zewnętrznie osadzać się będzie kurz. Z tego względu wymagają one cyklicznego czyszczenia, do którego wykorzystuje się najczęściej wodę z mydłem. ostatni etap pracy do wykonania to obmycie osłon przez czystą wodę. Warto zwracać uwagę na to, że nie dokonuje się czyszczenia z użyciem detergentów.

Wachlarz moskitier stanowiących dobrą ochronę przed owadami jest bardzo duży. Możemy wybierać spośród osłon ramkowych, otwieranych, rolowanych czy przesuwnych, które to charakteryzują się trwałością i będą co ważne funkcjonalne, będą się w praktyce dobrze sprawdzać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz