Okna do domu

Zakup okien do domu

Wykończenie domu do duży odsetek wszystkich kosztów, które trzeba ponieść w związku z jego budową. Istotną częścią wydatków będzie tutaj stolarka okienno0drzwiowa. Trzeba bardzo dobrze przyjrzeć się wszystkim możliwościom, zanim będziemy tutaj podejmować jakiekolwiek decyzje.

Jakie konkretnie wybrać rozwiązania technologiczne? Paradoksalnie, nie jest to specjalnie ważne z punktu widzenia inwestora. Najważniejsze są konkretne parametry techniczne opisujące dane okno i gwarancja jakości czyli tego, że okna faktycznie będą miały takie właściwości.

Jednym z poważniejszych błędów w czasie zakupu okien jest roztrząsanie wad i zalet różnych konstrukcji, skupianie się na detalach zastosowanych technologii. Jest to niestety marketingowa pułapka, ponieważ kieruje nas w stronę produktu zachwalanego przez sprzedawcę, a naszym celem powinno być nie postawienie na takie czy inne rozwiązanie, ale zakup okna o parametrach dopasowanych do założeń naszego projektu budowlanego. Ciepłe musi być całe okno, a nie tylko jego szyby.

Okno musi też być bezpieczne, a tego nie załatwi kilka zaczepów antywłamaniowych. Okno musi też być łatwe w obsłudze, a nie posiadać kilka funkcji, które czysto teoretycznie użyteczność podnoszą. Każde okno, którego zakup będziemy rozważali, powinno także posiadać szereg niezbędnych atestów. Droga okna od deski kreślarskiej do jego ostatecznego założenia w budynku jest bowiem długa, a przynajmniej taka powinna być. Jeśli skupimy się na parametrach, żadne technologie nie będą tutaj miały znaczenia.

System okien

Nasze wymagania

Sprzedawcy zazwyczaj chcą z nami rozmawiać o profilach i o innych tego typu kwestiach, ale nie powinny nas one zupełnie interesować. Kiedy przyjdziemy do sklepu, powinniśmy być w stanie określić rodzaj materiału, z którego wykonane ma być okno i wskazać dane techniczne takiego okna, a sprzedawca powinien w swojej ofercie znaleźć nam rozwiązanie spełniające te dokładne wymagania. Żeby uzyskać taką pewność, trzeba się skonsultować z projektantem budynku i inspektorem nadzoru, którzy powinni być w stanie wskazać dokładne parametry okien.

Musimy sobie uświadomić, że działa tutaj jeden wielki system. Kiedy producenci produkują okna, są one badane i klasyfikowane w odpowiednie grupy. Na podstawie tych grup o określonych właściwościach architekci przygotowują swoje projekty, a kiedy klient idzie do sklepu po okna, powinien kupować to, co projektant przewidział w projekcie. Sprzedawca to ma, ponieważ na tej podstawie rozpoczęło się projektowanie.

Każdy projekt domu jest przemyślany i szuka się w nim równowagi pomiędzy kosztem i jakością realizacji. Droższe okna na pewno są lepsze i te chce nam sprzedać sprzedawca, ale często mogą one być kwiatkiem do kożucha, który oczywiście będzie ładny i fizycznie znakomity, ale ze względu na ograniczone właściwości reszty domu nie wykorzystamy tych cech i nasza inwestycja będzie nietrafiona.

Zamawianie okien

W projekcie domu muszą być ujęte okna o określonych właściwościach, ale to, jakiej ceny zażyczy sobie sprzedawca za okna spełniające te wymagania, to już jego sprawa i my możemy wybierać pomiędzy wieloma ofertami. W naszym zapytaniu powinien być określony materiał wykonania okna (plastik, aluminium lub drewno), jego rozmiary, podział i funkcje okuć. Są to najbardziej podstawowe informacje projektowe i z ich wskazaniem nie powinno być żadnego problemu. Większe komplikacje pojawiają się w kwestii właściwości fizycznych danego okna. Tutaj wypadałoby dostać odpowiednie informacje bezpośrednio od osób odpowiedzialnych za wykonanie projektu domu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz