Na polskim rynku dominują okna plastikowe. Za ich wyborem przemawia cena, oraz możliwość szybkiego i łatwego czyszczenia bez konieczności konserwacji. Dodatkowo estetyką nie będą one odbiegać od okien drewnianych i dlatego nadają się do stosowania w nowoczesnych i zabytkowych budynkach.
Okna plastikowe ze względu na wygodę użytkowania oraz dobrą cenę są bardziej popularne niż drewniane, które kojarzone są ze starymi oknami sprzed lat, z których odchodzi farba. Technologia oczywiście poszła do przodu, inwestorzy stawiają coraz częściej na komfort i dlatego plastik tutaj sprawdza się po prostu lepiej. Trudno jednoznacznie ocenić, które są lepsze, w dużej mierze będzie duże znaczenie miał między innymi gust klienta.
Budowa okien plastikowych
Okna plastikowe realizuje się z polichlorku winylu, który jest materiałem odpornym na działanie wilgoci i temperatur. Dobrze uszczelnione i odpowiednio montowane będą gwarantować nam izolację termiczną oraz akustyczną. Okna plastikowe mają budowę komorową a to znaczy, że ramy okien oraz ościeżnice składają się z komór o ilości zależnej od rodzaju okna.
Komory mogą mieć różne wymiary, kształt i grubość ścianek. Im więcej będzie komór tym lepsza jest izolacja cieplna oraz akustyczna. Ważna będzie także powierzchnia szyby, większą ochronę przed hałasem i mniejsze straty ciepła dają nam okna, które mają mniejszą powierzchnię szyby. Profile okienne z większą ilością komór są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe.
Oczywiście ilość komór będzie decydować o cenie. To komory sprawiają, że okna są również lżejsze niż te drewniane. Na wytrzymałość okien wpływa także montowanie kształtowników z blachy ocynkowanej. Usztywnienia sprawiają, że okna nie paczą się pod wpływem temperatury. Ze względu na stalowe elementy wzmacniające okna plastikowe są nieco zimniejsze niż drewniane. Warto obok okna zwracać uwagę również na izolacyjność cieplną szyby.
Rodzaje okien plastikowych
Najbardziej popularne są białe okna, ale obecnie są już dostępne propozycje w różnorakich kolorach. Znajdziemy profile barwione w masie, lakierowane fabrycznie jak i też pokryte okleiną kolorową albo też drewnopodobna. Należy pamiętać, że ciemne okna nagrzewają się bardziej i mogą się również odkształcać. Podczas montowania trzeba zostawić większa szczelinę między oknem a ścianą, by nie doszło zniekształceń, gdy materiał będzie się rozszerzał.
Przeciwnicy okien plastikowych twierdzą również, że białe ramy okien będą żółknąć, ale jest to błędna opinia, ponieważ te okna wykonuje się z barwieniem w masie i tym samym dodanie tam stabilizatorów sprawia, że barwy będą niezmienne. Zżółknięcie może pojawiać się wyłącznie u producentów, którzy mają produkty niskiej jakości, gdzie występują błędy technologiczne. Jeśli wybieramy okna renomowanych firm nie musimy się tego obawiać.
Łatwe czyszczenie
Zaletą takich okien będzie to, że można je wygodnie czyścić. Są one odporne na wodę, substancje chemiczne, dlatego do pielęgnacji używać będzie można różnych środków czyszczących. W przeciwieństwie do okien drewnianych nie wymagają renowacji, więc dbanie o nie będzie po prostu zdecydowanie łatwiejsze.
Termoizolacyjność okien
Termoizolacyjność w głównej mierze zależeć będzie od tego jaka jest jakość szyby, ponieważ to ona ma największą powierzchnię w całym otworze. W oknach standardowo wstawiane są zespolone szyby z ramką dysonansową. Lepsza izolację uzyska się w momencie, gdy pomiędzy szybami znajduje się gaz szlachetny, który słabo przewodzi ciepło, dlatego izolacja będzie zadowalająca.
Komentarze (0)