Chociaż okolice Bochni, Brzeska i Tarnowa należą do najcieplejszych regionów naszego kraju, ich mieszkańcy również muszą brać pod uwagę rosnące koszty ogrzewania. Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie rachunków z tego tytułu jest - również dla nich - montaż energooszczędnych okien.
Efektywność energetyczna okien — o co w niej chodzi?
Montaż odpowiednich okien to najważniejszy element procesu dochodzenia domu do wysokiej efektywności energetycznej. Wynika to z prostego faktu - przez stolarkę, która nie spełnia kryterium energooszczędności, uciekać może z naszego domostwa nawet 30% ciepła. Renomowani dostawcy, tacy jak oknabochnia.pl, oferują więc obecnie przede wszystkim wyroby, które zapobiegają temu marnotrawstwu. Sprzedawane przez nich energooszczędne okna charakteryzują się współczynnikiem przenikalności ciepła na poziomie 0,9 W/m kwadratowy (lub mniejszym).
Jak samemu zadbać o efektywność energetyczną okna?
Ważną kwestią jest również systematyczne przeprowadzanie odpowiednich działań, podnoszących efektywność energetyczną okien. Jednym z nich jest opisana w artykule „Regulacja okien PCV, plastikowych krok po kroku - Poradnik” zmiana wzajemnego ustawienia ramy i skrzydła. Pozwala ona na osiągnięcie właściwej cyrkulacji powietrza. Jak twierdzą znawcy tematu, działania takie powinny być prowadzone co najmniej dwa razy w roku - przed letnimi upałami oraz przed sezonem grzewczym. Warto pamiętać, że zbyt duża szczelność okna może doprowadzić do skraplania się we wnętrzu mieszkania pary, a zbyt niska spowoduje ucieczkę ciepła z naszego lokum.
Czy okna drewniane mogą być energooszczędne?
Materiałem, z którego przez całe wieki wykonywane były okna, jest drewno. Również dzisiaj stolarka z tego surowca ma wielu zwolenników, a jej wysoka energooszczędność jest powszechnie znana. Mieszkańcy Bochni, Tarnowa i okolic Brzeska powinni jednak pamiętać, że wyroby z tego surowca muszą być poddawane systematycznym pracom konserwacyjnym. Szczegółowy instruktaż ich wykonania znajdą oni na przykład na stroni ”Okna drewniane – renowacja i konserwacja”, prowadzonej przez jednego z renomowanych dostawców stolarki otworowej. Trzeba przy tym wyraźnie zaznaczyć, że drewniane ramy okienne nie są - przy całym swym pięknie - tak trwałe, jak analogiczne produkty z PCV lub aluminium.
Okna energooszczędne a pasywne — na czym polega różnica?
Obecnie coraz popularniejsza staje się idea tak zwanych domów pasywnych. Budynki takie - w największym uproszczeniu - mają zapotrzebowanie na energię bliskie zeru. W idealnym domu pasywnym nie ma więc na przykład tradycyjnego systemu grzewczego (dogrzewane jest jedynie powietrze, przechodzące przez wentylację). Aby osiągnąć taki stan, konieczne jest zastosowanie rozwiązań, pozwalających na zwiększenie poziomu izolacji. W związku z tym tzw. okna pasywne powinny mieć współczynnik przenikalności Uw niższy niż 0,8 W/m kwadratowy. Przypomnijmy, że w przypadku "zwykłej" energooszczędnej stolarki jest to 0,9 W/m kwadratowy.
Jakie technologie zwiększają energooszczędność okna?
Energooszczędność okna wynika nie tylko ze starannego wykonania - ważne są również zastosowane technologie. Do rozwiązań, które można pod tym kątem polecić, należą na przykład:
- niskoemisyjna powłoka szyb (Low-E);
- wypełnienie komór pomiędzy szybami gazem szlachetnym, np. argonem lub kryptonem;
- duża ilość komór (obecnie na rynku spotyka się już modele sześcio- i siedmiokomorowe);
- ciepła ramka dystansowa.
Co ciekawe, ważnym elementem, zwiększającym energooszczędność okna, jest odpowiednio dobrana uszczelka. Jak widać, kluczowe znaczenie może mieć więc nawet niewielki i bardzo tani podzespół.
Czym jest ciepły montaż?
Okno, czy to pasywne, czy "tylko" energooszczędne, by spełnić pokładane w nim nadzieje, musi być oczywiście fachowo zainstalowane. Obecnie standardem jest na przykład tak zwany ciepły montaż. Polega on na zastosowaniu odpowiednich uszczelnień miejsc, w których osadzana jest stolarka, tak, by wyeliminować mostki termiczne. Zwiększana jest również zwykle liczba warstw izolacyjnych. Efektem jest ograniczenie ilości ciepła, przenikającego nie tylko przez same okna, lecz również przez spoiny wokół nich.
Ekologiczne aspekty wyboru okna
Okna energooszczędne pozwalają też zmniejszyć ilość zanieczyszczeń, emitowanych do atmosfery - nie należy więc dziwić się, że są one często instalowane przez osoby o wysokiej świadomości ekologicznej. Nabywcy o tym profilu mają jednak często problem z wyborem jednej spośród trzech podstawowych grup omawianej stolarki: okien PCV, drewnianych i aluminiowych.
Każde z tych rozwiązań ma w ich oczach zarówno zalety, jak i wady. Przykładowo drewno jest surowcem w pełni odnawialnym i biodegradowalnym, a na dodatek charakteryzuje się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi, jest jednak nietrwałe i musi być poddawane opisanym wyżej zabiegom konserwacyjnym. Z kolei stolarka z nieodnawialnego PCV czy aluminium jest bardziej odporna na upływ czasu, a kiedy się zużyje - można ją poddać recyklingowi. Wybór nie jest więc łatwy.
Artykuł partnera
Komentarze (0)