Moskitiery - ochrona okien

Moskitiery – jak wybrać?

Komary, meszki i inne insekty potrafią zepsuć nawet najlepsze popołudnie. Niestety, pojawiają się wraz z ciepłem i słońcem – czyli wtedy, gdy większość ludzi marzy o otworzeniu okien na oścież i wpuszczeniu wiosennej pogody do swojego domu.

Istnieje kilka sposobów na te uciążliwe stworzenia – zabezpieczanie domowników za pomocą środków odstraszających insekty pomoże na komary i meszki, jednak niekoniecznie na muchy. Włączane do gniazdka urządzenia nasączone płynem owadobójczym nie są najzdrowszych rozwiązaniem. Warto więc zdecydować się na zaporę mechaniczną – dobrze dobraną moskitierę.

Najprostsza opcja

Najczęściej spotykanym, najtańszym sposobem na komary jest przyklejenie na zewnętrznej framudze okien gęstej siatki z włókna szklanego. Zwykle mocuje się ją na odpowiednie taśmy i rzepy. Powietrze i światło docierają do wnętrza bez problemu, a owady zatrzymują się na zewnątrz. Niestety, takie rozwiązanie ma swoje wady. Przede wszystkim, nie jest zbyt trwałe. Po pewnym czasie moskitiera odpadnie lub zacznie się kruszyć i rwać. Choć włókno szklane wykazuje odporność na promieniowanie UV, deszcz i temperaturę, nie radzi sobie z mrozami. Użycie takiej moskitiery w drzwiach balkonowych oznacza też brak możliwości przechodzenia przez nie.

Moskitiery ramkowe

Nieco lepsze i bardziej funkcjonalne rozwiązanie stanowią dopasowane do wymiarów okna moskitiery ramkowe. Umieszcza się je bezpośrednio na skrzydle okna, więc nie stanowią przeszkody dla otwierania go lub przechodzenia przez drzwi. Ramki tych moskitier są wykonane z PCV lub z aluminium, a montuje się je bezinwazyjnie – nie ma więc ryzyka uszkodzenia okna, a ramkę da się zdjąć na zimę lub w celu wyczyszczenia. Nie jest więc, tak jak przyklejana siatka, jednorazowego użytku.

Sposób na insekty

Drzwi przesuwne

rodzaje moskitier są bardzo dobrze dostosowane do wielu rozwiązań w zakresie drzwi i okien – także do tych o konstrukcji przesuwnej. Przesuwna moskitiera przemieszcza się po prowadnicach, zamontowanych na dole i górze drzwi. Dzięki temu porusza się wraz ze skrzydłami drzwi. Warto jednak pamiętać, że wymiary takich moskitier są ograniczone – to maksymalnie 2000 x 2500 mm na jedno skrzydło. Przy szerszych skrzydłach drzwi przesuwnych trzeba pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Moskitiera zintegrowana z roletą

Coraz częściej w domach stosuje się także zewnętrzne rolety elewacyjne, naokienne, podtynkowe. W wielu przypadkach można zdecydować się na moskitierę zintegrowaną – siatka stanowi po prostu drugą warstwę i znajduje się w jednej kasecie, razem z właściwą roletą.

Moskitiery rolowane i otwierane

Rolowane moskitiery pionowe przypominają zwyczajne rolety. W kasecie u szczytu drzwi balkonowych lub okna jest umieszczona rozwijana siatka, którą za pomocą sznurka lub łapiąc za jej dół można rozwinąć oraz przyczepić do dolnej listwy hakowej (ewentualnie zaczepów na prowadnicy). Po zwolnieniu siatki z haczyków lub listwy, specjalny mechanizm zwalniający powoli zwija ją z powrotem do rolety.

Do drzwi balkonowych lub tarasowych stosuje się zwykle rozsuwaną na boki lub kurtynowo roletę poziomą. Mechanizm jest dokładnie taki sam, różni się jedynie sposób rozsuwania siatki. Rolowane moskitiery są bardzo wygodne – ich jedyną wadą może być zajmowanie miejsca na górnej ramie okna, jednak jej sposób działania nie różni się niczym od zwyczajnej rolety.

Moskitierę otwieraną można otwierać, podobnie jak drzwi – stąd jej nazwa. Posiada poza samą siatką także szczotkową uszczelkę, dzięki czemu daje jeszcze większą ochronę przed owadami. Nie wymaga ściągania na zimę, dzięki czemu całkowicie nie zajmuje czasu i nie potrzebuje obsługi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz