Moskitiery - ochrona okien

Jak chronić dom przed owadami?

Sezon wiosenny i letni to nie tylko sezon na grilla, przebywanie na świeżym powietrzu i słońce. To także, niestety, sezon na owady – a wśród nich szczególnie dokuczliwe komary i meszki. W jaki sposób należy dobrać moskitierę, żeby ochronić się przez inwazją insektów i jednocześnie cieszyć stale wywietrzonymi pomieszczeniami?

Moskitiery drzwiowe

1. Moskitiery rolowane

To rozwiązanie do złudzenia przypominające rolowane moskitiery okienne, z drobną różnicą – montuje się je poziomo i rozsuwa oraz wysuwa na boki. Przy drzwiach dwuskrzydłowych lepiej sprawdzają się także podwójne moskitiery.

2. Moskitiery przesuwne

Ten typ siatek świetnie sprawdza się przy drzwiach przesuwnych, choć nie tylko – można go także wybrać do tradycyjnych drzwi balkonowych. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, czy za drzwiami jest dość miejsca na przesunięcie tam moskitiery.

3. Moskitiery otwierane

To wyposażone w magnesy i uszczelkę szczotkową „drugie drzwi”, uniemożliwiające dostęp do domu owadom. Odpowiedni mechanizm sam domyka nieszczelną moskitierę. W niektórych przypadkach szczególnie dobrze sprawdza się usztywnienie moskitiery aluminiową ramką.

Moskitiery okienne

Istnieje kilka typów moskitier zakładanych na okna, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Do najczęściej używanych należą ramkowe oraz nieco droższe, rolowane.

1. Moskitiera ramkowa – jak zmierzyć samodzielnie okno?

Ramkowe moskitiery to nic innego jak wykonana z PCV lub aluminium ramka, dopasowana do wymiaru okna. Można zamontować ją na skrzydle okiennym dzięki obrotowym uchwytom, całkowicie nieinwazyjnie, nie ryzykując jego uszkodzeniem. Rozciągnięta na ramie siatka z włókna szklanego skutecznie broni dom przed dostępem owadów. Moskitierę ramkową trzeba chować na zimę, jednak jest znacznie wygodniejsza i trwalsza niż sama, przyklejana do ościeżnicy siatka. W jaki sposób można wykonać ją samodzielnie?

Typy moskitiery

Przede wszystkim, procedura różni się nieco w przypadku okien drewnianych i z PCV. W pierwszym przypadku należy zmierzyć szerokość światła otworu okna (od lewego do prawego felca bocznego ościeżnicy, lub do felca słupka, w przypadku dzielonych okien). Długość ustala się, mierząc odległość od górnego felca ościeżnicy do górnej krawędzi okapnika (przy oknie PCV będzie to dolna ościeżnica okna, a szerokość mierzy się tak samo).

2. Moskitiera rolowana

Taka moskitiera nie różni się praktycznie od rolet w kasetach, poruszających się w prowadnicach. Zamiast tkaniny jest siatka, a prowadnice są uszczelnione szczotkowymi uszczelkami. Rozwiniętą siatkę można zaczepić o specjalne haczyki w prowadnicach lub dolnej listwie. Moskitiera rolowana jest zamontowana na stałe, nie ma potrzeby ściągania jej na zimę. Mechanizm spowalniający zapobiega jej zbyt gwałtownemu zwinięciu i uszkodzeniu.

Rozwiązania dla wymagających

1. Zintegrowane z roletą

To rozwiązanie kompatybilne z roletami zewnętrznymi. Warto wiedzieć, że można wybrać rolety ze zintegrowaną siatką moskitiery, ukrytą w tej samej kasecie i poruszającą się w tych samych prowadnicach.

2. Do domu ze zwierzętami

W wielu domach psy i koty mają zwyczaj wychodzić na dwór i wracać z ogrodu przez klapkę w drzwiach. Takie rozwiązanie można z powodzeniem powielić w moskitierze. Poliwęglanowa klapka jest w nią wbudowana w taki sposób, by w pozycji zamkniętej stanowić barierę dla owadów, ale przy tym umożliwiać zwierzęciu przechodzenie przez drzwi.

3. Wzmacniane

Ten typ rolet również przydaje się tam, gdzie są zwierzęta. Siatka aluminiowa albo stalowa skutecznie oprze się pazurom psów i kotów, w przeciwieństwie do wykonanej z włókna szklanego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz