Moskitiera to najprostszy sposób na ochronę pomieszczeń przed owadami, które to dostają się przez okna czy balkony. Cienka, wykonywana z włókien syntetycznych siatka będzie lekka i nieskomplikowana w montażu. Bardzo skuteczna, jeśli zostanie dobrze założona.
Wielkość oczek
Kluczowa cecha poza wielkością będzie gęstość oczek. W sprzedaży jest kilka różnych wariantów, jednak ogólnie ocenia się, że najlepsze są oczka co 1,2 mm. Dzięki temu nie dostaną się do wnętrz nawet niewielkie owady.
Możliwości montażu
Moskitiery montować możemy w różnoraki sposób. Zdecydowana większość nie będzie zakładana na stałe, w naszym kraju nie ma takiej potrzeby. Dzięki temu będzie można utrzymywać je w dobrym stanie pod kątem czystości. Moskitiera w drzwiach balkonowych musi dać możliwość przechodzenia na balkon.
Rolowana, inaczej nazywana roletową to rozwiązanie, które będzie dość drogie, ale za to będzie miała wyróżniającą estetyką. Taką roletę umieszczoną w kasecie przypominającej kastę od rolet i montuje się nad oknem. Specjalny sznurek pozwalać będzie na jej podnoszenie i opuszczanie.
Moskitiera drzwiowa na zawiasach to specyficzny typ moskitiery na drzwi, która będzie montowana podobnie jak skrzydła drzwiowe. Niewielkie zawiasy pozwolą na zamykanie albo uchylanie ramki z napiętą siatką.
Moskitiera harmonijkowa, to taka, która ma specjalny stelaż i składa się w estetyczną harmonijkę, dzięki czemu można ją zwinąć, gdy nie będzie użytkowana. Przypomina pod tym kątem moskitierę rolowaną nieco inna będzie forma przechowywania.
Kołnierzowa moskitiera nazywana będzie ramkową albo ramową, to takie rozwiązanie, które montowane jest w oknie przy pomocy haków obrotowych z naciągniętą siatką. To rozwiązanie, które będzie proste, skuteczne i do tego również estetyczne a także stosunkowo tanie.
Magnetyczna moskitiera albo taka na rzep. W tym przypadku idea jest podobna, różne będą sposoby mocowania, do ramy przykleja się rzep albo specjalne elementy magnetyczne, a sama moskitiera jest to element niezależnym, obrzeżonym komplementarnymi zapięciami. Można je w dowolnym momencie zdjąć, założyć, odpiąć częściowo albo całkowicie.
Moskitiera do okna dachowego, przypominać będzie konstrukcją roletę do okna dachowego. Można powiedzieć, że to typowa moskitiera roletowa, która ma mechanizm znany już z rolet dachowych.
Inne opcje
Zasadniczo moskitiera wykonana z włókien nylonowych albo też włókna węglowego nie ma innych właściwości poza filtrem mechanicznym owadów. Obecnie jednak można skorzystać z innych bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Moskitiera aluminiowa
Zamiast syntetycznych włókien utkana będzie z cieńszych, ale wytrzymałych nitek aluminium. Skuteczność w zatrzymywaniu owadów jest taka sama, bo z tym radzą sobie słabsze materiały, natomiast tego typu rolety są również nie do uszkodzenia przez zwierzęta domowe.
Moskitiera antyalergiczna
Poza zatrzymywaniem owadów radzi sobie z pyłkami trwa, brzóz czy pokrzyw. Ma oczka, które są drobniejsze od moskitiery typowej, ale nie musi być szczególnie gęsta. Ponieważ włókna będą w stanie radzić sobie pyłkami z pewnej odległości.
Moskitiery kolorowe
Najczęściej moskitiery produkowane będą w wersji białej oraz czarnej, czasami również jako brązowe. Niektórzy producenci mają także dłuższe serie moskitiera w rzadziej używanych kolorach, co będzie ułatwieniem dla tych osób, które chcą, by moskitiera pasowała przede wszystkim do wystroju ich wnętrza.
Komentarze (0)