Okna i drzwi tarasowe

Okno tarasowe z drzwiami – jaki to koszt?

Taras to miejsce, gdzie można odpocząć z widokiem na ogród, zrelaksować się lub spotkać z domownikami i przyjaciółmi. Stwarza także możliwość doświetlenia pomieszczeń – trzeba jedynie wybrać odpowiednie okno. Trzy proponowane możliwości to tradycyjne okna PCV lub drewniane, okna i drzwi o konstrukcji harmonijkowej, lub przesuwnej.

Dwie ostatnie opcje dają o wiele większe możliwości przestrzenne, a pierwsza jest nieco tańsza. Oto zestawienie najważniejszych zalet i wad każdej z nich.

FST – drzwi i okna harmonijkowe

To rozwiązanie sprawdza się szczególnie tam, gdzie wnęka balkonowa jest duża, a drzwi szerokie. Pozwala także na stworzenie bardzo niskiego progu, odpowiedniego dla małych dzieci lub osób starszych, z utrudnieniami w poruszaniu się. Drzwi tego typu mogą mieć od 3 do aż 7 skrzydeł, a utrata ciepła jest przy tym niewielka. Charakteryzują się nie tylko dobrą izolacją termiczną, ale i akustyczną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że drzwi FST są dość trudne i wymagające w obsłudze – może to być nawet kilka osobnych klamek, wymagających ustalonej kolejności otwierania.

Wszystkie drzwi typu harmonijkowego są przygotowywane pod konkretne pomieszczenie, nie istnieją standardowe rozmiary. Trzeba za nie zapłacić od 6000 do 13000 złotych, w zależności od liczby skrzydeł. Ta przykładowa cena dla zestawu 2330x2195 mm pokazuje, że drzwi harmonijkowe, choć dające wiele możliwości, nie należą do najtańszych. Będą za to stanowiły świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie można stworzyć szeroki otwór balkonowy i wpuścić do środka dużo światła.

Jak urządzić taras?

HS – okna balkonowe

Okna HS wykorzystują najnowocześniejszy system, złożony z dość skomplikowanych mechanizmów. Co za tym idzie, są drogie – cena jednego okna o rozmiarze 2330x2195 mm wynosi od 6500 do 9000 złotych. Ich ogromną zaletą jest możliwość przeszklenia dużej powierzchni, przy jednoczesnym obejściu skomplikowanych sposobów otwierania i zamykania. Można więc powiedzieć, że okna HS łączą zalety okien tradycyjnych oraz harmonijkowych. Jedno skrzydło okna HS może mieć nawet trzy metry.

Decydując się na tego typu okno, warto przemyśleć zamówienie dodatkowych konstrukcji zamykających automatycznie ruchome skrzydła. Jest to jednak kolejny koszt – nawet rzędu 1000 zł, a więc całkowitej ceny przeciętnego, standardowego zestawu okien i drzwi PCV.

Okna i drzwi PCV lub drewniane

To najczęściej wybierana, tradycyjna opcja. Najczęściej wybierane są sześciokomorowe, dwuszybowe okna z PCV, choć można zdecydować się także na trzyszybowe. Ich główną zaletą jest niska cena – cały zestaw może kosztować poniżej tysiąca złotych. Niestety, szerokość takich drzwi czy okna nie wyniesie więcej, niż 130 cm, nie jest to więc rozwiązanie dla szerokich otworów balkonowych. Cena zależy także od renomy firmy – okna OKNOPLAST w standardowym wymiarze 1465x1435 mm raczej nie bywają tańsze niż 500 zł, z kolei tańszych opcji można poszukać na przykład w ofercie firmy Aluplast.

Trzyszybowe okna i drzwi są trochę droższe – przykładowe okno 1465x1435 mm kosztuje od 700 do 900 złotych. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie zapewnia lepszą izolację akustyczną i termiczną. Od 800 złotych zaczynają się ceny standardowych drzwi balkonowych (865x2195 mm) z PCV.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz