Drewniane

Jakie zalety mają okna drewniane?

Drewno to materiał, który już od stuleci może być wykorzystywany w budownictwie. Co więcej, mistrzowie w swoim fachu są w stanie stworzyć z jego pomocą rzeczy niezwykłe. Jednym z takich przykładów są okna drewniane, nie bez przyczyny cieszące się współcześnie ogromną popularnością.

Dziś można je zresztą wykonać bez względu na to, jaki ich kształt i wymiar jest nam potrzebny. I choć wiemy na ich temat coraz więcej, nadal można mieć wątpliwości, co do tego, czy wszystkie opinie, jakie do nas docierają, są zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli chcielibyśmy wskazać na największe zalety drewna, z jakiego wykonane są okna, musielibyśmy zwrócić uwagę na jego naturalność. Oczywiście, nie brakuje podmiotów, które starają się osiągnąć zbliżony efekt wykonując okleiny drewnopodobne, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że nie jest to ten efekt, o uzyskanie którego zabiega się w największym stopniu.

Charakterystyka okien drewnianych

Już samo dotknięcie okna sprawia, że można poczuć różnicę, nie ma bowiem mowy o chłodzie, jaki wydaje się nieunikniony, gdy mamy do czynienia z innymi materiałami. Warto pamiętać i o tym, że kupując okna drewniane możemy się cieszyć ich walorami dekoracyjnymi. Jest to szczególnie dobrze widoczne wówczas, gdy mamy do czynienia z oknami lazurowymi, można bowiem podziwiać na nich drewno w jego naturalnej strukturze.

Oczywiście, nie mylą się osoby, które uważają, że konieczne jest konserwowanie drewna, nie jest jednak prawdą to, że mamy do czynienia ze skomplikowanym zadaniem, któremu nie będziemy w stanie sprostać. Drewno jest ciepłe i estetyczne, a współczesne technologie pozwalają na wydobywanie także jego dodatkowych zalet.

Okno może mieć dokładnie taki kształt i wymiar, jaki nam najbardziej odpowiada, a i ramy mogą być sklejane na przynajmniej kilka sposobów. Pozwala to na eliminowanie anatomicznych wad drewna takich, jak choćby skręty włókien i sęki, a właśnie one przez wiele lat były największą bolączką firm polecających okna drewniane swoim klientom. Drewno pozwala też na wiele, jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie okna, co przecież nie pozostaje bez wpływu na wygląd samego pomieszczenia.

Modele okien drewnianych

Odporność drewnianych okien

Warto zwrócić uwagę choćby na to, że okna z drewna mogą być przemalowywane wiele razy i nie pogarsza to w żaden sposób ich jakości. Drewno odznacza się również niską rozszerzalnością cieplną, a co za tym idzie, jest znacznie bardziej odporne na zmiany temperatury, które w naszym klimacie mogą być dość poważnym problemem. Temperatura wpływa na nie, okna nie odkształcają się jednak. Jest to szczególnie ważne w przypadku pożaru. Oczywiście, w pewnym momencie i one muszą ulec zniszczeniu, przez długi okres jednak stanowią naprawdę dobrą ochronę zabezpieczając wnętrze przed dopływem tlenu.

Szczelność drewnianych okien

Okna drewniane są też mniej szczelne niż ich odpowiedniki, które wykonuje się z PVC, okazuje się jednak, że coraz rzadziej mówi się o tym jako o wadzie. Mniejsza szczelność jest automatycznie lepszą naturalną infiltracją powietrza. Choć drewno ma niewielką gęstość, charakteryzuje się dużą wytrzymałością, stanowi więc doskonała ochronę, jeśli obawiamy się ryzyka kradzieży. Nie można też zapominać o tym, że mamy do czynienia z oknami, które są przyjazne dla środowiska.

Znakomicie sprawdzają się w domach energooszczędnych, a parametry izolacyjności termicznej ram z drewna przyczyniają się do tego, że możemy zużywać mniej ciepła i energii. Drewno nie wymaga też aż tak dużych nakładów energii w momencie, w którym dopiero tworzy się z niego okno. Mniejsze zapotrzebowanie na energię dotyczy więc nie tylko przedsiębiorstw, ale również samych gospodarstw domowych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz