Wiosna to czas, gdy wiele osób rozpoczyna prace remontowo-modernizacyjne, w tym wymianę i renowację okien. Dla wielu osób oznacza to dylemat – czy wybrać okna PCVczy drewniane? Jak wiadomo, obydwa rodzaje posiadają zalety i wady.
Dla wielu osób drewniane okna oznaczają stare, nieszczelne, z łuszczącą się farbą wnęki okienne. Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie – nowoczesne okna z drewna posiadają parametry zbliżone pod względem funkcjonalności do okien plastikowych, czyli PCV, a dodatkowo są uważane za bardziej eleganckie. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w domkach jednorodzinnych oraz starych kamienicach, czyli tam, gdzie pojawia się konieczność dopasowania wyglądu okien do ogólnego charakteru budynku.
Okna drewniane często uważane są za bardziej naturalne i ciepłe, w dużej mierze jest to zasługa ekologicznych, naturalnych materiałów ekologicznych, które zachowują swoje właściwości mimo tego, że ramy okienne są pokrywane specjalnymi substancjami chemicznymi, które chronią przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Warto pamiętać, że drewno jest bardziej podatne na wypaczenia i deformacje, dlatego też konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie.
Godny podkreślenia jest także fakt, że ramy drewniane są bardziej wytrzymałe, a dzięki regularnej konserwacji mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat.
Okna z drewna posiadają różne kształty, ponadto okna dachowe doskonale współpracują z więźbą dachową. W przypadku niewielkich uszkodzeń istnieje możliwość ich naprawy także przez osobę niewykwalifikowaną – naprawa polega na złuszczeniu warstwy starego lakieru oraz ponowne zabezpieczenie ramy. W sytuacji, gdy uszkodzenie nie jest głębokie, okno nie tylko będzie wyglądało jak nowe, ale przede wszystkim zachowa wszystkie właściwości.
Wadą okien drewnianych jest to, że wymagają one systematycznych konserwacji, zazwyczaj co kilka lat – wpływ na to mają warunki oraz stopień użycia. Prace konserwacyjne polegają na oczyszczeniu okna i ponownej impregnacji. Okno zabezpieczone nieodpowiednio jest bardzo podatne na wilgoć, czego efektem może być zagrzybienie, wypaczenie, a nawet zniszczenie ramy. Okien drewnianych nie należy montować przed nałożeniem tynku.
Okna plastikowe – bezobsługowość i wygoda
Okna PCV, zwane także plastikowymi, wykonane są polichlorku winylu, dzięki czemu zachowują
dobre parametry techniczne
Wśród propozycji można znaleźć często profile bezołowiowe, które nie zawierają substancji szkodliwych i są przyjazne dla środowiska.
Okna PCV są dostępne w różnych kolorach, istnieje możliwość wyprodukowania okna, w którym część wewnętrzna i zewnętrzna różnią się kolorem. Ponadto rozwiązania te są odporne na przebarwienia, odbarwienia, blaknięcie oraz żółknięcie w wyniku działania promieni słonecznych.
Okna PCV nie wypaczają się pod wpływem czynników atmosferycznych, są lekkie i można je montować przed nałożeniem tynku. Nie wymagają także konserwacji – wystarczy je dokładnie umyć.
Okna PCV są mniej trwałe niż drewniane, ponadto są zimniejsze, a w przypadku ewentualnego uszkodzenia nie ma możliwości wykonania samodzielnej naprawy. Okna plastikowe trudno także dobrać pod względem kolorystycznym do istniejących rozwiązań.
Dodatki i ważne parametry
W przypadku każdego rodzaju okien dostępne są różne kształty, wymiary i kolory. Wybór okien zależy od oczekiwań i gustu użytkowników, warto jednak podkreślić, że w przypadku okien dachowych optymalnym rozwiązaniem są modele dachowe, które lepiej pracują.
Na życzenie klienta okna można wyposażyć z zabezpieczenie antywłamaniowe, rolety lub żaluzje.
Planując zakup warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, głównie przenikalność ciepła i ochronę akustyczną, a także mikrowentylację – są to czynniki, które w znaczny sposób wpływają na komfort użytkowania.
Komentarze (0)