Okna do domu

Okna do domu. Jak wybrać i kupić najlepsze?

Jeśli chcemy kupić dobre okna w rozsądnej cenie trzeba będzie się trochę do tego przygotować. Sprawdzić musimy jakie są najważniejsze parametry okien, na które cechy zwraca się uwagę i jakie akcesoria okienne powinno się wybrać.

Kiedy zamawiać okna?

Okna zamawiamy wtedy, gdy dom będzie zadaszony i dość szybko będzie można rozpoczynać prace wykończeniowe. Powinny one do nas dotrzeć dopiero tuż przed montażem. Nie będą wtedy składowane co mogłoby również kusić złodziei. W przypadku wymiany zamawia się je na dowolny termin, najlepiej w czasie ciepłych miesięcy.

Wymiary

Gdy dom będzie nowy tutaj podpowiedzią będzie projekt,. Z niego dostawca powinien zebrać wszystkie istotne informacje o rozmiarach, które umożliwią wykonanie tychże okien. Przed złożeniem zamówienia powinniśmy upewnić się czy nie zamierzamy zmienić wymiarów oraz kształtu.

Jak kupować okna?

Zanim dokonamy zakupu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

- z jakiego materiału mają być okna

- jakie funkcje są dla nas najważniejsze

- jaki kolor będzie dla nas najlepszy

- w co okna muszą być wyposażone

Można rozesłać do kilku producentów czy sprzedawców prośbę o to, by wykonać odpowiednią wycenę, podając wymiary i inne wskazówki. Decydując się na zamówienie będzie można także korzystać ze specjalnego konfiguratora, który pozwoli nam zestawić potrzebne okna. Do jednego z określonych okien standardowych wprowadzi się zmiany, by dostosować do indywidualnych uwarunkowań i potrzeb. Należy na pewno być czujnym i zwracać uwagę na wszelkie szczegóły konkretnej oferty. Okno może być bowiem niedrogie z pozoru, bo jego tania wersja będzie podstawową, a wszelkie dodatki już będą bardzo kosztowne.

Jakość okien

W czym pomoże sprzedawca

Można poprosić sprzedawcę o techniczne dane okna. Znajdziemy tam specjalną kartę, gdzie będą wszystkie dane na temat danego okna, dowiemy się między innymi czy mają one ważny znak CE. Nie zaszkodzi zapytać jakie ponadstandardowe rozmiary można mieć dane okno. Oczywiście musimy przed zakupem sprawdzać także jak ewentualnie będzie wyglądać czas oczekiwania na dostawę, szczególnie, gdy chcemy zamówić wiele różnych dodatkowych elementów. Oczywiście szukajmy takiego sprzedawcy, który ma także swoją sprawdzoną, autoryzowaną ekipą monterską, która będzie mogła zająć się wykonaniem montażu.

Tylko od dobrego producenta

W przypadku okien powinno nam zależeć na tym, by były przygotowane przez dobrego producenta. Raczej należy unikać nieznanych marek, których produkcja może być oparta o słabe elementy i brak doświadczenia.

Cechy okien, świadczące o ich jakości

Jeśli chcemy mieć dobre okna trzeba będzie zwracać uwagę na ilość i liczbę uszczelek. W oknach montowane będą uszczelki przyszybowe oraz oporowe, jedne i drugie nie dopuszczają, by woda dostała się do wnętrza plastikowego profilu okiennego i doprowadziła do rdzewienia okuć. Ważny będzie także rodzaj szyb, w oknach zarówno zwykłych jak i balkonowych wprowadza się szyby zespolone. Szukajmy takich, które mają niski współczynnik UG i będą chronić przed uciekaniem ciepła.

Należy także zwracać uwagę na to jak będzie wyglądać kwestia okuć, czy są dobrze wykonane, jak okno będzie się otwierać i zamykać, czy będzie można liczyć na zadowalający komfort. Jeśli decydujemy się na okna PCV będzie trzeba zwracać uwagę na ilość komór, jakie się tam znajdują, trzeba również zastanowić się nad ich wykorzystywaniem. Najlepiej będzie decydować na sprawdzone marki, które od lat zajmują się produkcją i gwarantują jakość, która będzie na wysokim poziomie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz