Drewniane

Jak wybrać dobre okna drewniane?

Osoby, które bywają czasem w Niemczech, z pewnością są w stanie potwierdzić, że u naszych zachodnich sąsiadów okna wykonane z drewna cieszą się szczególnie dużą popularnością.

W Polsce ich popularność nie jest jeszcze aż tak duża, już dziś możemy jednak podziwiać je w domach i mieszkaniach, a wiele wskazuje na to, że w przyszłości zainteresowanie nimi będzie tylko rosło.. parametry stolarki, która jest wykonana z drewna, są porównywalne z tymi, z jakimi mamy do czynienia w przypadku okien z PVC. O wyborze jednego lub drugiego rozwiązania przesądza więc cena, funkcjonalność oraz jego estetyka.

Co zatem warto wiedzieć, gdy decydujemy się na ich zakup?

Na pierwszy plan wysuwa się ich ponadczasowe piękno oraz to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku naturalnemu, warto jednak wspomnieć i o tym, że można się nimi cieszyć przez wiele lat. Osoby, które interesują się naturalnymi materiałami budowlanymi są zresztą tymi, których nie trzeba przekonywać o korzyściach, jakie pociągają za sobą meble wykonane z drewna. Oczywiście, okna drewniane mają zdecydowanie więcej zalet, jedną z nich jest zaś korzystniejszy wskaźnik mówiący o naturalnej infiltracji.

W praktyce oznacza to, że decydując się na okna drewniane, możemy liczyć jednocześnie na lepszą wymianę powietrza. Co więcej, okna drewniane mogą być poddawane renowacji i przynosi ona oczekiwane korzyści. Już po odnowieniu powłoki lakierniczej stolarka wygląda jak nowa i stan ten jest w stanie utrzymać się przez długi czas. Nie można nie docenić i tego, że mamy do czynienia z materiałem eleganckim, który można zaaranżować w ciekawy sposób.

Modele okien drewnianych

Oferta okien drewnianych zasługuje na uwagę między innymi dlatego, że jest wyjątkowo szeroka. Modele różnią się między sobą przede wszystkim z uwagi na to, z jakiego gatunku drewna są wykonane, należy mieć jednak na uwadze również charakterystyczne dla nich parametry oraz zastosowane rozwiązania techniczne. Największą popularnością cieszą się okna sosnowe, choć nie da się ukryć, że duży wpływ na taki stan rzeczy ma atrakcyjna cena i wysoka trwałość samego surowca.

Popularne okna drewniane

Wiele osób docenia również to, że okna z drewna sosnowego charakteryzują się jasną barwą. Pozwala to na szereg możliwości aranżacyjnych takich, jak choćby skuteczne pokrywanie takiego drewna lakierami kryjącymi i lazurowymi. Innymi ciekawymi oknami są te, które wykonuje się z meranti. To indonezyjskie drzewo zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jego struktura jest zbliżona do tej, jaka charakteryzuje mahoń.

Kolory okien drewnianych

Oczywiście, kluczowe znaczenie wydaje się mieć barwa lakieru, który jest najważniejszą z warstw zabezpieczających. Producenci starają się, aby paleta kolorystyczna była możliwie jak najszersza, pozwala to bowiem na podkreślenie naturalnej barwy drewna, choć może tez imitować gatunki egzotyczne, jeśli takie właśnie rozwiązanie wydaje się nam bardziej atrakcyjne. Gatunek drewna, z jakiego wykonano okno, ma ogromny wpływ na jego walory estetyczne, nie bez znaczenia wydaje się jednak również jego design oraz jakość wykończenia.

Podsumowanie

Jeśli więc analizujemy różnice pomiędzy poszczególnymi modelami okien, powinniśmy zwrócić uwagę na linię ramy, kształt listwy przyszybowej oraz sam rodzaj ozdobnego frezowania. Okna drewniane można też dostosować do indywidualnych potrzeb wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się przede wszystkim ich kształt. Mogą być one tradycyjnie prostokątne, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby wieńczył je łuk, jeśli taka koncepcja odpowiada nam bardziej. Nie można jednak zapominać o tym, że wizja architekta powinna zostać skonsultowana z doradcą handlowym.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz