Energooszczędne

Kupujemy okna energooszczędne. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ciepłych okien?

Mówi się, że najbardziej ekologiczne będą okna najcieplejsze. Podążając tym tropem, przy wyborze okien trzeba będzie zwracać uwagę przede wszystkim na izolacyjność termiczną. Ale jakie jeszcze elementy będą ważne?

Budowa ciepłych ścian nie będzie zmniejszać energochłonności domu. Jeśli nie będziemy patrzeć na nie kompleksowo. Często zdarza się, że o ile inwestor chce się starać, by wybrać najlepsze dostępne materiały ścienne. Czasami jednak dochodzi do tego, że bagatelizowane są inne elementy a więc okna, które właśnie nie są wybierane pod kątem izolacyjności termicznej. Wśród wielu inwestorów można zauważyć metodę, która będzie pozwalana ograniczenie strat energii na tym polu. Część z nich wychodzi z założenia, że sposobem na zniwelowanie strat będzie planowanie okna wyłącznie tam, gdzie są one niezbędne.

Takie podejście do energooszczędności sprawia, że cierpieć będzie na tym komfort życia mieszkańców. Ponadto często zapominamy, że przez okna nie tylko tracimy energię, ale możemy ją również uzyskiwać w ten sposób. Przez okna w okresie zimowym wchodzić będzie obok światła dziennego także promieniowanie cieplne, które będzie zmniejszać koszty ogrzewania. Zatem jakie rozwiązanie będzie godzić ekonomię, ekologię i komfort? Wydaje się, że dobrze będzie wybrać stolarkę o odpowiedniej izolacyjności cieplnej.

Gdzie lokalizować okna w domu energooszczędnym?

Jeśli chcemy mieć dom, który będzie ekologiczny i niskoenergetyczny, powinniśmy przed podjęciem decyzji o lokalizacji okien sprawdzić dom pod kątem perspektywy słońca. Na najcieplejszej elewacji południowej trzeba będzie planować najwięcej przeszkleń. Dzięki temu będzie można pozyskiwać ciepło, które pochodzi z promieniowania słonecznego. Okna mogą mieć duży wpływ na bilans energetyczny.

Umiejscowienie okien

Od wschodu i zachodu zyski już nie będą tak duże jak od strony południowej, od północy są one praktycznie znikome. Większe natomiast są jego straty. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z okien po takiej stronie. Tutaj tak naprawdę trzeba ograniczyć straty ciepła i poszukiwać trzeba odpowiednich okien, które będą gwarantować nam ciepło.

Jeśli uzupełnimy właściwą ilość światła dziennego i zapewnimy sobie dodatni bilans energetyczny powierzchnia okien powinna być mniej więcej około 20% od strony południa, 15 od strony zachodniej, wschodniej i około 10 od północy. Okna, które montuje się w domach energooszczędnych muszą mieć współczynnik U na poziomie 1,3 W co dotyczy całego okna nie tylko szyby, ale nic nie stoi na przeszkodzie, że będą one jeszcze cieplejsze. Okna pasywne mają współczynnik U na poziomie nie większym niż 0,8 W.

Ciepłe okna powinny składać się z zestawów dwóch albo też trzech szyb z przestrzenią między nimi zamkniętą hermetycznie oraz wypełnioną gazem szlachetnym takim jak argon czy jeszcze lepszy krypton, który będzie się sprawdzał doskonale, ponieważ słabo przewodzi ciepło. Odpowiednią izolacyjność będzie można uzyskać przez powłoki niskoemisyjne, która to odbije częściowo promieniowanie słoneczne i ograniczy ucieczkę ciepła przez szyby.

Ciepłe mogą być także okna z ramami drewnianymi jak i takie wykonywane z PCV. Wybierając okna z drewna trzeba oczywiście zwracać uwagę na rodzaj drewna, z jakiego wykonywane są profile. Sosnowe są miękkie, ale z drugiej strony cieplejsze niż te twarde odmiany. Powinniśmy także sprawdzać szerokość profili, im szerszy tym cieplejszy. Jeśli będziemy wybierać PCV na oszczędność energii wpływa to jak wiele komór znajduje się w takich oknach. Na rynku są nawet takie, które mają 8 komór.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz