Poradnik

Ile kosztuje zakup i montaż okien?

Okna dostępne są dzisiaj w ogromnej ilości różnych kształtów i można wybierać wśród kilku materiałów, z których wykonane są ich ramy. Wcale nie jest łatwo się w na takim rynku poruszać, zwłaszcza jeśli interesują nas jakieś nietypowe rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się na rozwiązania niestandardowe, rachunek za okna może wzrosnąć nawet o sto procent i więcej.

Typowe okna

W naszym kraju najczęściej montowane są okna prostokątne o rozmiarze 1230x1480 milimetrów. Są to okna zasługujące na miano standardowych. Jeśli założymy, że ich konstrukcja jest wykonana z typowego plastiku, a szyby są dwie, cena takiego okna będzie się wahała w przedziale 500-700 złotych. Każde odejście od tego standardu będzie nas już kosztowało.

Ilość szyb

Typowe okno posiada dwie szyby. Zapewniają one znacznie lepszą izolację od szyby pojedynczej. W oknach z trzeba szybami izolacja jest jeszcze lepsza, ale wiąże się to ze wzrostem kosztu. Za typowe okno dwuszybowe bez montażu zapłacimy około 550 złotych, a za takie same okno z trzema szybami zapłacimy około 700-710 złotych, więc różnica w cenie jest istotna.

Inny kolor futryn

Okna mogą posiadać różne kolory, które uzyskuje się poprzez nałożenie na nich specjalnych oklein. Okleina na obie strony okna to cena około 225 złotych przy standardowych wymiarach okien. Kolor okna ma już tutaj zdecydowanie mniejsze znaczenie, ponieważ producentowi nie robi różnicy, jak będzie wyglądała okleina. Typowe okno dwuszybowe z okleiną z jednej strony to koszt około 710 złotych, a z okleina obustronną 790 złotych.

Szprosy

Dodatkowym elementem estetycznym okien, na jaki można się zdecydować, są szprosy. Szprosy białe to wydatek 10 złotych za kwaterę utworzoną przez podział okna. Oznacza to konieczność dopłaty 40 złotych, jeśli zastosujemy typowy podział. Szprosy kolorowe będą droższe, ale trzeba mieć na uwadze, że cena szprosów to kwestia indywidualna każdego producenta, ale zazwyczaj za dwa kolorowe szprosy na standardowym oknie to około 620 złotych.

Montaż okien

Uchylanie i rozwieranie

Jeśli chcemy mieć możliwość stopniowania chyłu w naszym oknie, będziemy musieli dopłacić około 10 złotych za każde skrzydło. Cena takiego okna wyniesie zatem około 480 złotych. W przypadku opcji rozwierano-uchylanej dopłacimy więcej, bo łączny koszt wyniesie już 520 złotych. Dodatkowe okucia antywłamaniowe to dodatkowy koszt 100 złotych na skrzydło okna.

Rozmiar

Największą różnicę w cenie okna zazwyczaj robi ich rozmiar. Małe okno kwadratowe o wymiarach 600x600 milimetrów to koszt 340 złotych, jeśli będzie to najzwyklejsze okno białe. Za okno o wymiarach 1300x2200 zapłacimy już 1200 złotych. Dokładną wycenę naszych potrzeb powinien zawsze przeprowadzić profesjonalny wykonawca, który powinien wykonać to zupełnie za darmo.

Drewno i plastik

Materiał wykonania okna to także duża różnica w cenie. Jeśli chodzi o funkcjonalność, nie ma dzisiaj większej różnicy. Różnica dotyka głównie estetyki. Okna drewniane uchodzą za ładniejsze, ale za typowe okno plastikowe o rozmiarach 1160x1460 zapłacimy około 1750 złotych, a za takie samo okno wykonane z drewna bukowego zapłacimy już 2700 złotych.

Okna dachowe

Osobna kwestia to okna dachowe. Możemy wybierać spośród opcji uchylnych, obrotowych i uchylno-obrotowych oraz kilku innych, rzadziej spotykanych. Okna uchylno-obrotowe są najdroższe i ich ceny zaczynają się od 500 do nawet 1000 złotych za najprostsze i najmniejsze rozwiązania. Okna dachowe zwykle wyraźnie podnoszą cenę inwestycji, zwłaszcza jeśli oczekujemy od nich dobrej izolacji akustycznej oraz odpowiedniej funkcjonalności rozumianej jako ochrona nas przed utratą ciepła i działaniem wody.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz