Dachowe

Jak zapobiegać parowaniu okien dachowych?

Ten problem zna niemal każdy, kto posiada poddasze i okna dachowe. Gdy tylko robi się chłodniej, szyby zaczynają parować po wewnętrznej stronie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w pomieszczeniu jest dość ciepło i wilgotno – para wodna zaczyna skraplać się na szybach pod wpływem różnicy temperatur.

To dość irytujące zjawisko – ogranicza dopływ światła i zwyczajnie przyciąga uwagę. Niestety, oprócz zmniejszenia walorów estetycznych, istnieją także inne zagrożenia związane z parującymi oknami dachowymi. Jako że okna te są zwykle pod skosem, woda osiadła na szybach prędzej czy później zaczyna skraplać się i skapywać na ściany lub podłogę. To z kolei może doprowadzić do mocnego zawilgocenia. Stąd niedaleko już do rozwoju grzybów, mających niezwykle negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców i trudnych do wyplenienia. Zapobieganie skraplaniu się wody na szybach okien dachowych powinno mieć charaktery kompleksowy – warto o to zadbać już podczas montażu.

Poprawa cyrkulacji powietrza

Prawidłowy poziom wilgoci w powietrzu wewnątrz pomieszczeń wynosi 40-60%. W takich warunkach najlepiej się oddycha. Zresztą, mieszkańcy produkują wilgoć nawet już w samym procesie oddychania, nie wspominając o gotowaniu, myciu się, sprzątaniu. Parujące okna to znak, że w domu zrobiło się zbyt wilgotno – nie służy to ani budynkowi, ani mieszkającym w nim ludziom. Pierwszym krokiem powinna być poprawa przepływu powietrza.

Okna z nawiewnikami umożliwiają dopływ niewielkiej ilości powietrza do wnętrz, nie wychładzając ich zbyt mocno. To niekoniecznie dobre rozwiązanie w sypialni, jednak już w pomieszczeniach, w których używa się wody i gotuje, takich jak łazienki i kuchnie, takie okna sprawdzą się idealnie – podobnie, jak wentylatory wyciągowe. Nawet posiadając nawiewniki przy oknach, powinno się jednak regularnie wietrzyć pomieszczenia.

Wentylacja okien

Niska temperatura, a nawet mróz na dworze, nie zwalnia z wietrzenia wnętrz. Należy to robić kilka razy dziennie, uchylając okno na parę minut. Na ten czas można po prostu założyć dodatkowy sweter lub opuścić pomieszczenie i zamknąć drzwi. Wietrzenie umożliwia utrzymanie prawidłowej wilgotności i świeżego powietrza w domu, co służy samopoczuciu oraz zdrowiu mieszkańców – oraz zapobiega roszeniu okien. Nie można także zatykać i zasłaniać kratek wentylacyjnych – to prosta droga do nadmiaru wilgoci w powietrzu.

Odpowiedni montaż okien

Czasami przyczyna tego zjawiska leży głębiej, na przykład w błędach przy montażu okna. Osiadanie pary wodnej na szybach to przede wszystkim skutek nieszczelnej izolacji termicznej. Ocieplenie poddasza składa się z trzech warstw izolacyjnych – paroizolacji, izolacji termicznej oraz warstwy paroprzepuszczalnej. Jeśli ocieplenie jest wykonane poprawnie, wokół okien nie powstaną mostki termiczne – odpowiedzialne za przepuszczanie ciepła i częściowo za parowanie szyb. Uporczywe roszenie może być także spowodowane uszkodzeniem kołnierzy uszczelniających w trakcie ocieplania budynku.

Istotna jest także wewnętrzna zabudowa wnęki okiennej. Dolna część wnęki powinna być ustawiona prostopadle do podłogi, natomiast górna – równolegle. Ustawienie jej poziomych części pod kątem prostym do ściany jest jednym z najpoważniejszych błędów w procesie montażu okna. Chodzi o to, by ciepło unoszące się z grzejnika, montowanego pod oknem, równomiernie ogrzewało całą wnękę okienną. Jeśli te warunki podczas montażu okien nie zostaną spełnione, nawet dokładne wietrzenie i zamontowanie dodatkowych wentylatorów może okazać się niewystarczające do zlikwidowania zjawiska.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz