Poradnik

Jak znaleźć idealne schody prowadzące na strych?

Schody strychowe są tymi, których podstawowe zadanie polega na zaprowadzeniu ich użytkownika na ostatnią kondygnację budynku. Sprawdzają się znakomicie zwłaszcza wówczas, gdy mamy do czynienia z tak zwanymi poddaszami nieużytkowymi.

Nie zajmują wiele przestrzeni, nie musimy więc obawiać się o to, że dolna kondygnacja będzie przez nie ograniczona i to pomimo tego, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, z którego nie korzysta się często. Jeśli będziemy analizować oferty handlowe, z pewnością natrafimy na przynajmniej kilka typów schodów strychowych. Warto zatem poznać różnice pomiędzy nimi, ułatwia to bowiem podjęcie decyzji o wyborze najlepszego rozwiązania.

Konstrukcja schodów strychowych

Gdy mówimy o schodach strychowych mamy zazwyczaj do czynienia z lekkimi konstrukcjami wymagającymi montażu w tak zwanym otworze stropowym. Co ważne, są to schody, które nie potrzebują drzwi. Mogą składać się ku górze, choć mamy też do czynienia z rozwiązaniami, które na stałe spoczywają w jednym miejscu. Sprawia to, że zajmowana przez nie powierzchnia jest mniejsza niż ma to miejsce w odniesieniu do standardowych schodów prowadzących na poddasze użytkowe.

Można zamontować je nie tylko na korytarzu, ale również w pokoju, a niektórzy decydują się na taki krok nawet w większych garderobach. Schody strychowe zwykle nie powstają po to, aby korzystać z nich każdego dnia. Nie można też liczyć na to, że ich wygoda będzie zbliżona do tych, z jaką mamy do czynienia w przypadku schodów w ich klasycznym wydaniu.

Wynika to nie tylko z różniącego się nieco kąta nachylenia, ale również z szerokości i rozmiaru samych stopni. Drabinka ma zwykle około 40 centymetrów szerokości, a sama szerokość stopni waha się i wynosi od 33 do 36 centymetrów. Przyjmuje się, że pomiędzy górnymi schodkami oraz klapą powinno pozostać przynajmniej 10 centymetrów wolnej przestrzeni, w innym wypadku bowiem samo prawidłowe zamykanie składanych schodów nie będzie możliwe.

Schody strychowe

Rodzaje schodów strychowych

Jeśli zaczniemy analizować oferty handlowe, z pewnością uwagę zwróci to, że schody strychowe mogą mieć różne typy. Nie można jednak nie dostrzec i tego, że zarówno ich szerokość, jak i odstępy pomiędzy stopniami są bardzo zbliżone. Dokonując podziału schodów strychowych zwykle zwraca się uwagę przede wszystkim na to, z jakim rodzajem konstrukcji mamy do czynienia. Najlepiej stawiać na strychowe schody składane i schody nieskładane. Jeśli mielibyśmy wybierać wśród schodów składanych w pierwszej kolejności musielibyśmy przeanalizować możliwości, jakie otwierają przed nami schody segmentowe.

Te cieszą się zresztą największą popularnością wśród klientów. W ofertach handlowych ich wybór jest szczególnie bogaty, co nie może nie cieszyć, łatwiej jest bowiem znaleźć dzięki temu rozwiązanie stworzone właśnie z myślą o nas. Ich atutem jest, między innymi, bardzo prosty montaż, nie bez znaczenia jest jednak i to, że mówimy o schodach, które już po ich złożeniu można z łatwością schować w suficie. Wszystko to sprawia, że można je stosować nawet w małych pomieszczeniach nie obawiając się o stratę wolnej przestrzeni.

Schody nożycowe

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które jest wolne od wad. Podstawową jest trudność, z jaką mamy do czynienia nie tylko podczas ich składania, ale i rozkładania. Oczywiście, klapa ma specjalny odciążnik, dzięki któremu rozkładanie jest łatwiejsze, z pomocą musi nam jednak przyjść siła fizyczna, a tą nie zawsze dysponujemy. Warto więc zastanowić się także nad schodami nożycowymi, ich znakiem rozpoznawczym jest bowiem to, że sama ich obsługa jest znacznie mniej skomplikowana.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz