Okna dachowe to najbardziej popularne i najskuteczniejsze sposoby na doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Aby jednak do każdego wnętrza docierała odpowiednia ilość promieni słonecznych trzeba wybrać okna w odpowiednich wymiarach, które znajdują się na poddaszu. To czynniki, które trzeba brać pod uwagę na etapie projektowania przestrzeni pod dachem.
Obecnie użytkowanie poddaszy jest praktyczne oraz modne. Uzyskujemy dzięki temu dodatkowe powierzchnie mieszkalne, którą dzięki występowaniu skosów możemy urządzić. W myślą za tą ideą poszli producenci okien dachowych, którzy mają dla nas komfortowe funkcjonalne rozwiązania, które dobrze się sprawdzają i ładnie również wyglądają.
Szerokość i wysokość okien dachowych
Pierwszy wymiar to zawsze szerokość a na drugim miejscu podaje się wysokość. Przy czym okna połaciowe produkuje się w kilkunastu wymiarach standardowych i wielu innych dopasowanych do indywidualnych zamówień. Najlepiej będzie gdy szerokość okna dachowego będzie odpowiadać rozstawowi krokwi. Wtedy montaż będzie prosty i zagwarantuje nam uzyskanie stabilnej oraz odpowiednio trwałej konstrukcji. Jednak dobrze okno będzie także montować na łatach. Tak się robi, gdy rozstaw krokwi będzie większy niż szerokość okna. Wysokość okien dachowych trzeba dopasować do kąta nachylenia połaci. Najniższe okna stosuje się w dachach, które są mocno strome.
Wielkość przeszklenia
Minimalna powierzchnia przeszklenia poddasza będzie regulowana normami prawa. We wnętrzach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek powierzchni okna do podłogi powinien być nie mniejszy niż 1/8. W pozostałych pomieszczeniach składzikach czy garderobach może być 1/12.
Nie ma tutaj górnej granicy, gdy chodzi o przeszklenia pomieszczeń poddasza. Jest to sprawa tak naprawdę indywidualna, mamy własne możliwości. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze okna powodują powstanie strat w cieple. Dobrze jest więc zachować zdrowy rozsądek i stosować optymalny rozmiar. Uważa się, że 10% przeszklenia będzie wystarczającą ilością.
Odrębną kwestią będzie usytuowanie okien w dachu względem stron świata. Okna montowane w połaci opadającej dają nam dobrą ilość światła przez cały dzień. Jednak przy takim wariancie trzeba liczyć się z nieco męczącym dla oka ostrym kontrastem świetlnym i nadmiernym nagrzewaniem, gdy będą upalne dni. Konieczne będzie stosowanie dodatkowych akcesoriów, które będą się w praktyce sprawdzać. Okna północne oraz wschodnie nie powodują wprawdzie wzrostu temperatury w pomieszczeniu, ale też i światło docierające do wnętrza będzie słabsze i dojdzie do większego jego rozproszenia.
Łączenie okien dachowych
Wybierając okna dachowe do domu trzeba uwzględniać przede wszystkim duże okno sprawdza się pod kątem doświetlenia wnętrza zdecydowanie gorzej niż kilka mniejszych. Oczywiste powinno być też to, że innego oświetlenia będziemy potrzebowali, gdy chodzi o pokój dzienny, innego w łazience a jeszcze innego w kuchni. Dlatego tutaj możliwości nie brakuje i można zdecydować się na konkretne rozwiązania, które dobrze się sprawdzą. Obecnie bez większego problemu będzie można zdecydować się na połączenie okien w pakiety. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdza i często można się z tym spotkać.
Optymalna wysokość montażu okna w dachu
Im wyżej od podłogi umieścimy okno dachowe tym lepsze doświetlenie będzie można uzyskać. Optymalnie będzie to pomiędzy 110 a 140 cm. Dzięki takiej lokalizacji okna w dachu uzyskujemy możliwość wyglądania przez nie z pozycji stojącej oraz siedzącej a także uda się jeszcze pod oknem zmieścić grzejnik.
Komentarze (0)