Okna i drzwi tarasowe

Sztuka wyboru okna tarasowego

Niemal każdy projekt domu jednorodzinnego przewiduje możliwość skorzystania z tarasu, nie można więc zapominać o tym, że choć jedno okno tarasowe jest dziś rozwiązaniem, z myślą o którym powinniśmy się oswoić. Okna takie są zresztą wysoko cenione. Budynek staje się dzięki nim lżejszy, a samo pomieszczenie – bardziej nowoczesne.

Okna tarasowe to doskonały pomysł również dlatego, że pozwalają nam otworzyć się na otoczenie, a przecież lista zalet, jakie są dla nich charakterystyczne, jest znacznie dłuższa. Jeszcze zanim kupimy okno tarasowe, powinniśmy przeanalizować najważniejsze z rozwiązań technicznych, które są nam polecane przez kolejnych producentów.

Okna tarasowe - rodzaje

Samo porównywanie ich ofert także wymaga od nas czujności, warto więc sprawdzić choćby to, jakie okucia stanowią wyposażenie standardowe, a za jakie przyjdzie nam dopłacić. Nowoczesne mechanizmy sprawiają, że skrzydła mogą być otwierane na wiele sposobów. Zwykle ich precyzyjne działanie jest zresztą możliwe nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z dużymi elementami. Sam sposób otwierania w dużej mierze jest uzależniony od tego, z jakim rodzajem okuć mamy do czynienia.

Mamy więc do czynienia z oknami rozwieralnymi, uchylnymi orz uchylno-rozwieralnymi, choć w sprzedaży dostępne są również rozwiązania mniej typowe takie, jak okna składane, obrotowe, przesuwne, a nawet – uchylne z funkcją rozszczelnienia, co jest rozwiązaniem praktycznym. Jeśli nasze okna są duże, najlepiej pomyśleć o rozwieralnym i przesuwnym ich otwieraniu. Okna otwierane tradycyjnie maja i ten plus, że ich zakup wiąże się ze sporymi oszczędnościami, nic więc dziwnego, że sięga po nie tak wiele osób.

Sprawdzone okna tarasowe

Okna dwuskrzydłowe

Okna dwuskrzydłowe są często uznawane za wyjątkowo urokliwe, z ich zakupem wiąże się jednak kilka pytań. Na pierwszy plan wysuwa się to, które dotyczy słupka zwyczajowego montowanego pomiędzy skrzydłami. Ten może być zainstalowany na stałe, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby był ruchomy. Stały umożliwia otwieranie skrzydeł niezależnie, a tym samym przyczynia się również do wzmocnienia konstrukcji, niestety, pozostaje w świetle otworu już po otwarciu okna, co nie każdemu się podoba.

Nie każdy jednak podchodzi do dużych przeszkleń z jednakowym entuzjazmem, jeśli zaś mielibyśmy wskazać na to zagadnienie, które budzi najwięcej wątpliwości, byłby nim wpływ, jaki mają duże przeszklenia na straty ciepła. Zwykło się przyjmować, że o ile w przypadku małych okien nie jest to rozwiązanie problematyczne, drzwi tarasowe i duże okna generują spore problemy.

Czy stosować w domu duże okna?

Na szczęście, obecnie podobne obawy nie znajdują już racji bytu. Wcale nie musimy rezygnować z dostępu do światła dziennego tylko po to, aby nasze rachunki za ogrzewanie były łatwiejsze do zniesienia. Ograniczenie strat ciepła jest możliwe między innymi dzięki tak zwanym ciepłym pakietom szybowym, które instaluje się tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi przeszkleniami. Jeszcze nie tak dawno problemem był ich spory ciężar ograniczający możliwość ich zastosowania, teraz jednak możemy liczyć tak na solidne systemy okuć, jak i na sztywne profile, które radzą sobie z tym problemem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz