Poradnik

Ważne parametry przy zakupie okien

Współczesne okna różnią się dramatycznie od okien starszych, także tych relatywnie nowoczesnych sprzed kilkunastu lat. Różnice obejmują zmiany w technologii produkcji oraz lepsze materiały. Inny jest wygląd okien i ich parametry fizyczne. Zmiany nastąpiły także w zakresie standardów stosowanych w przemyśle stolarskim.

Standardy cieplne nowoczesnych okien

Wszyscy dążymy do oszczędzania ciepła czy tego chcemy, czy nie, ponieważ narzuca jato na nas przepisy polskie i europejskie. Obecnie obowiązują normy ważne do 2020 roku. Już na chwilę obecną niemożliwe jest stosowanie okien, których współczynnik przenikania ciepła byłby nie mniejszy niż 1,1 W/(m2.K), a po 2021 roku nie będzie można stosować okien o współczynniku Uw powyżej 0,9 W/(m2.K). Żeby uzyskać takie parametry, konieczne jest zastosowanie szyb o wskaźniku Ug 0,7 W/(m2.K) (szyby dwuwarstwowe) oraz ramach o grubości co najmniej 80 milimetrów.

Nadchodzące zmiany

W najbliższym czasie coraz częściej będziemy zmieniać pakiety dwuszybowe na trzyszybowe, które są droższe, ale ich izolacyjność jest lepsza, ponieważ Ug wynosi w ich przypadku 0,7 W/(m2.K). Różnica w cenie jest na tyle niewielka, że zazwyczaj większe koszty inwestycji dość szybko się zwracają. Same szyby nie wystarczą jednak do spełnienia zakładanego standardu. Potrzebne będzie jeszcze zastosowanie ciepłego montażu oraz elementy ocienienia okna w lecie.

Inwestycja w okna

Proponowany jest obecnie montaż warstwowy, który jest w stanie skutecznie chronić nas przed stratami ciepła przez ościeża i zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni. Zaleca się również rolety zewnętrzne fizycznie blokujące ucieczkę ciepła w zimie, a w lecie chroniące nas przed większym nagrzaniem. Są to jeszcze elementy nie za często spotykane, ale po 2020 roku już pewnie będą standardem.

Wybór racjonalny

W czasie racjonalnego wyboru okien nie ma większego znaczenia, jaki jest konkretnie profil danego okna i ile jest komór w jego konstrukcji oraz czym są wypełnione. Powinny nas interesować tutaj właściwości fizyczne, ale nie oznacza to oczywiście, że należy stawiać na okna o właściwościach najlepszych, bo te będą bardzo drogie. Najlepszym wyborem będą okna maksymalizujące parametry dla nas najistotniejsze i przyzwoite pod resztą względów.

W przypadku okien, które pojawią się po stronie zachodniej, najważniejsze może być chronienie przed wiatrem i wodą, a jeśli okno będzie przy ulicy, ważniejsze będzie chronienie przed hałasem. Na karcie właściwości użytkowych znajduje się zawsze cały szereg parametrów, z których możemy wybierać niczym z menu. Najważniejsze elementy takiej karty to Uw i Ug, Lt oraz izolacyjność akustyczna.

Karta właściwości użytkowych

Unia europejska wprowadziła wymóg, by każde okno wprowadzane do sprzedaży na jej terenie posiadało specjalną kartę właściwości użytkowych. W oczywisty sposób wymóg ten jest też obecny na naszym rynku. Dzięki takiej karcie producent jasno informuje potencjalnego nabywcę, jakie właściwości użytkowe i parametry techniczne charakteryzują dane okno. Jest to ważne, ponieważ dzięki tak podanej informacji możemy zignorować wszystkie kwestie odnoszące się do stosowanych technologii czy rozwiązań szczegółowych i porównywać tylko efekty końcowe wszystkich użytych rozwiązań.

Są one dokładnie zbadane i niezależnie wyliczone. Ważnym elementem karty jest zawsze także wskazanie, kto konkretnie przeprowadził pomiary i certyfikował okna. Istotne są również informacje o fabryce, która okna produkowała, co się może przydać w przypadku konieczności złożenia reklamacji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz