Dom energooszczędny to nie tylko ten, przy budowie którego zostały zastosowane specjalne technologie grzewcze czy elektryczne. Na energooszczędność budynku składa się wszystko, od dachu aż po okna - pionowe w pomieszczeniach i te umieszczone na poddaszu.
Ciepłe okna – czyli jakie?
Dzięki rosnącej popularności oszczędnych, ekologicznych domów, materiały służące do budowy tego typu stale tanieją. Nie sposób się dziwić tej odmianie – choć wybudowanie oszczędnego domu jest nieco droższe, nadwyżka kosztów zwraca się bardzo szybko. Stosowanie materiałów o wyższych parametrach energooszczędności to dziś nie tylko trend, to także wymóg prawny. Przepisy stale się zmieniają, wymagając, by domy były coraz cieplejsze i coraz bardziej ekologiczne.
To zjawisko dotyczy także okien, w tym okien dachowych. Dziś ich współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy, niż 1,3 W/(m²K). Producenci i prawodawcy dążą do stałego redukowania strat ciepła w budynkach mieszkalnych, dlatego też w ciągu najbliższych kilku lat dozwolona wartość spadnie do 1,1W/(m²K). W jaki sposób wpływa to na decyzje podejmowane przy budowie lub generalnym remoncie domu? Warto zapoznać się z różnymi ofertami, żeby spośród coraz bogatszej gamy produktów wybrać korzystne cenowo okna o wysokiej energooszczędności.
Trzyszybowa termoizolacja
Większość inwestorów oraz wykonawców, kupując okna, zwraca w pierwszym rzędzie uwagę na szyby. Tradycyjne rozwiązanie zakłada pojedynczy pakiet szybowy – dwie szyby z jedną komorą pośrodku. W komorze znajduje się argon lub krypton – gaz szlachetny. Odpowiednio obudowane profilem i osadzone okna spełniają wysokie standardy ciepła.
Obecnie jednak coraz większy nacisk kładzie się na doskonalenie tech technologii. Stąd rosnąca popularność pakietów podwójnych, z trzema szybami i dwoma komorami wypełnionymi gazem. Początkowo to rozwiązanie stosowano głównie w oknach pionowych, jednak z czasem zaczęło przenikać także do okien dachowych. Należy się spodziewać dalszego wzrostu jego popularności – okna trzyszybowe są o wiele cieplejsze niż dwuszybowe, wykazują doskonałą termoizolację i dzięki temu idealnie wpisują się w nurt energooszczędnego budownictwa.
W kontekście całości
Kupując okno należy zwrócić uwagę na całość, nie tylko szybę. Przydatnym parametrem jest Uw, czyli przenikalność, które zwykle jest niższa dla całości niż samych szyb (oznaczenie Ug) – a to przecież całość decyduje o końcowym efekcie. Istotne są dodatki, które zwiększają energooszczędność okna – na przykład poszerzone, wielokomorowe profile lub szyby pokryte specjalną powłoką, dzięki której przenikalność promieniowania słonecznego zmienia się, a bilans ciepła w środku ulega zmianom wraz z nią.
Warto zwracać uwagę na materiał, z którego są wykonane ramy – niektórzy producenci decydują się na dodanie do drewna materiału izolacyjnego. Dzięki specjalnej technice suszenia także samo drewno ma lepsze właściwości izolacyjne. Każde okno, wykonane w nawet najbardziej zaawansowanej, energooszczędnej technologii, wymaga właściwego montażu. Bez tego niestety będzie przepuszczało powietrze, powodując straty ciepła. Ta zasada dotyczy każdego okna – zarówno zwyczajnego, pionowego (nie tylko na poddaszu), jak i dachowego.
Komentarze (0)