Zakup okien to inwestycja na lata, dlatego też warto kierować się funkcjonalnością, a nie aktualnymi trendami. Warto jednak pamiętać, że są trendy, które korzystnie wpływają na budownictwo, zmieniając jego styl na długo.
Nowoczesne domy nastawione są przede wszystkim na energooszczędność, wygodę, zgodność z naturą oraz rozwiniętą technikę. Wydawać się może, że pogodzenie wszystkich cech jest trudne, warto jednak pamiętać, że rozwój branży budowlanej zmierza we właściwym kierunku.
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dm był „na czasie” i służył przez długie lata.
Duże okna i przeszklenia
Popularnym rozwiązaniem we współczesnym budownictwie są duże przeszklenia oraz okna zajmujące niekiedy całą powierzchnię ściany. Fakt ten w znaczący sposób wpływa także na aranżację przestrzeni, powiększając optycznie wnętrza. Dzięki dużym oknom przejście między domem i jego otoczeniem staje się płynne, sprawiając jednocześnie, że ogród zaczyna stanowić naturalne przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Jest to także szansa na zapewnienie optymalnej ilości światła dziennego.
Duże przeszklenia to przede wszystkim moda, warto jednak pamiętać, że nie powodują one utraty ciepła z pomieszczeń, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie.
Atrakcyjnym i wygodnym rozwiązaniem są także drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne, które bardzo często stanowią alternatywę dla standardowych drzwi balkonowych. Niepodważalną zaletą tego rozwiązania jest to, że nie zabierają one przestrzeni – drzwi przesuwają się względem siebie w sposób równoległy.
Wygodę zapewnia także niższy próg, zlicowany z podłogą – propozycja ta idealnie sprawdza się w przypadku osób niepełnosprawnych fizycznie.
Nowoczesne okna – minimalistyczny design
Cechą współczesnego budownictwa są także oszczędne formy, uproszczenia widoczne są zarówno w bryle domu, jak i na płaszczyźnie elementów wykończeniowych. Przyznać należy, że proste formy zapewniają energooszczędność.
W przypadku okien kwestia ta obejmuje przede wszystkim zlicowanie ze ścianą, czego przykładem może być montaż okien w warstwie ocieplenia, czyli rozwiązanie przeniesione z budownictwa pasywnego na tradycyjne.
Montaż okien w warstwie ocieplenia sprawia, że są one cieplejsze, co w znaczny sposób przekłada się na stronę stricte ekonomiczną.
Kolorystyka okien – ponadczasowa i zróżnicowana
Coraz więcej osób decyduje się na jasne, naturalne odcienie okien drewnianych. Modne są także neutralne i ponadczasowe szarości – począwszy od ciemnego antracytu, a na jasnych odcieniach skończywszy. Barwy bez problemu można dopasować do wybranego stylu.
Dzięki nowoczesnej technice produkcji okien możliwe jest łączenie różnych barw – wiele okien ma różne kolory po stronie zewnętrznej oraz wewnętrznej, bez problemu można je także dopasować do wystroju wnętrza i koloru elewacji.
Okna z naturalnych materiałów
Do łask wracają także materiały naturalne, które są ponadczasowe, trwałe i tworzą przyjazny klimat, a co ważniejsze, mogą być łączone z materiałami nowoczesnymi, głównie szkłem i metalem – trend ten można zauważyć także w zakresie okien. Elementy najbardziej luksusowe produkowane są z najwyższej jakości drewna lub materiałów zaawansowanych technologicznie. Wśród gatunków drewna największym zainteresowaniem cieszy się sosna, dąb, modrzew, a także egzotyczne meranti.
Warto podkreślić, że współczesne okna są produkowane z drewna klejonego warstwowo, a poszczególne warstwy charakteryzują się naprzemiennością układu słojów, dzięki czemu okna są bardziej wytrzymałe i stabilne.
Atrakcyjnym dodatkiem do okien drewnianych są aluminiowe nakładki, stosowane po stronie zewnętrznej – dzięki nim możliwe jest m.in. zróżnicowanie kolorystyki okien oraz nowoczesny wygląd fasady.
Komentarze (0)