Okna do domu

jak dopasować okna do konkretnych pomieszczeń

Już na etapie projektu architektonicznego możemy znaleźć informacje na temat tego, jaki ma być rozmiar naszego okna i gdzie ma być ono usytuowane, wybór stolarki okiennej nie należy więc do zadań szczególnie trudnych. Jeśli jednak mamy do czynienia z oknami dachowymi, dobrze jest zastanowić się poważniej nad kryteriami, jaki będą miały wpływ na dokonany przez nas wybór.

To właśnie właściwy wybór przyczynia się do tego, że mamy szansę na zoptymalizowanie budżetu oraz wykorzystanie wszystkich funkcji użytkowych charakterystycznych dla takiego rozwiązania. Każde pomieszczenie ma swoją specyfikę, jeśli więc planujemy znalezienie okien, które trafią do sypialni oraz do pokoju dziecięcego, powinniśmy stawiać przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo.

Odporne szyby

Znakomitym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście zastosowanie szyby klejonej, gdy bowiem dojdzie do jej stłuczenia, nie będzie się to wiązało z ryzykiem pocięcia przez szkło. Warto też pamiętać o ramie okna. Obecnie najbardziej popularne są te, które wykonano z drewna sosnowego, można bowiem liczyć na ich wytrzymałość.

Specyfika pomieszczenia sprawia również, że zarówno w sypialni, jak i w pokoju dziecka bardzo duże znaczenie ma odpowiednia wentylacja. Na szczęście, coraz częściej mamy do czynienia z oknami posiadającymi wydajną klapę wentylacyjną, a jednym z jej znaków rozpoznawczych jest to, że działa ona nawet wówczas, gdy okno jest zamknięte. Jednocześnie mamy w jej przypadku do czynienia z uchwytem otwierającym, który jest wyjątkowo funkcjonalny.

Jak wybrać okna?

Powłoka okna

Warto postawić też na powłokę, którą się łatwo zmywa oraz na skrzydło z opcją jego obrócenia o 180 stopni, pozwala to bowiem na utrzymywanie okna w czystości, a jednocześnie sprawia, że czynność ta może być wykonywana bez niepotrzebnego wysiłku. Jeśli chcemy, aby dziecko nie miało problemu z zasypianiem, możemy zastanowić się nad zakupem specjalnego pakietu wyciszającego padający deszcz. Oczywiście, nawet on nie eliminuje go całkowicie, przyczynia się jednak do tego, że staje się on o połowę mniejszy.

Dopasowanie okien do pomieszczeń

Łazienka i kuchnia również są miejscami specyficznymi, a ich znakiem rozpoznawczym jest to, że panuje w nich dość duża wilgotność. Dobrze jest więc zainteresować się oknami wykonanymi w technologii rdzenia drewnianego. Ten jest pokryty ciśnieniowo poliuretanem i wyposażony w tak zwaną szybę bezpieczną. Salon lub jadalnia to z kolei miejsca, w których spędzamy wyjątkowo wiele czasu, dobrze więc, jeśli widok za oknem również jest ciekawie wyeksponowany.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz