Jakie okna możemy uznać za naprawdę wartościowe?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, nie da się jednak ukryć, że wśród tych odpowiedzi, które pojawiają się najczęściej, wymienia się wysoką jakość, komponenty, które mają sprawdzone właściwości techniczne i użytkowe oraz dużą wytrzymałość.
Jak wygląda to w praktyce?
Jeśli zależy nam na profilu, który będzie rzeczywiście solidny, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest on na tyle szeroki, aby był w stanie zagwarantować nam skuteczną izolację nie tylko przed hałasem, ale również przed chłodem. Nie bez znaczenia jest i to, że dziś w cenie są energooszczędne pakiety szybowe i właśnie taki profil powinien stwarzać nam możliwość ich instalowania. Dużą rolę odgrywa również szeroko rozumiana głębokość zabudowy. Na nią z kolei wpływa wielokomorowa budowa ram.
Profile, które mają szerokość od 82 do 90 milimetrów, mogą składać się zarówno z pięciu, jak i z sześciu komór. Przynajmniej jedna z nich bywa wypełniona klinem izolacyjnym, choć możemy mieć z nim do czynienia także w większej liczbie przypadków. Co ciekawe, właściwości ciepłochłonne okna nie powinny być wiązane z liczbą komór. Jeśli mówimy o tym, co można uznać za klucz do sukcesu, z pewnością będzie to szerokość ramy. Niektóre firmy mają tendencję do sztucznego pomnażania liczby komór, choć nie poszerzają przy tym profili. Niestety, nie przekłada się to w żaden sposób na energooszczędność, co warto mieć na uwadze na etapie planowania takiego zakupu.
Konstrukcja okna
Konstrukcja okna powinna być stabilna, stąd też dobrze jest pamiętać o wzmocnieniach. Te mają szczególnie duże znaczenie w odniesieniu do przeszkleń, które w szczególny sposób są narażone na parcie ze strony wiatru. Najczęściej wykonuje się je ze stali, ponieważ jednak znajdują się w profilach ram oraz skrzydeł, nie są widoczne dla kupujących. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im więcej stali zużyto na ich powstanie, tym lepiej. Jeśli okno ma chronić nas przed dodatkowymi kosztami, dobrze też zastanowić się nad szybami energooszczędnymi.
Te najczęściej składają się z aż trzech tafli szkła, a przestrzenie znajdujące się pomiędzy nimi są wypełnione przewodzącym ciepło w stopniu mniejszym niż powietrze gazem szlachetnym. Pojedyncze szyby zwracają na siebie uwagę również dlatego, że ich podział występuje z wykorzystaniem tak zwanych ramek dystansowych, a zadaniem tych ostatnich jest ograniczenie strat ciepła. Jeśli postawimy na szyby składające się z dwóch tafli szkła możemy mieć pewność, że sprawdzą się one zawsze lepiej niż szyby jednotaflowe.
Izolacyjność akustyczna okien
Na nieco inne problemy natrafimy, jeśli będzie nam zależało na odpowiedniej izolacji akustycznej. Tu liczy się przede wszystkim to, jak grube szkło znajduje się w kolejnych taflach. Lepsza izolacyjność akustyczna jest więc gwarantowana przez pakiety z szybami o grubości 6 i 4 milimetrów, a gorszą w odniesieniu do takiego, w którym każda z szyb ma grubość 4 milimetrów. Podczas dokonywania wyboru warto zainteresować się okuciami. Te powinny być wykonane ze stali wysokiej jakości, właśnie takie są bowiem gwarancją komfortu użytkowania, który trwa przez wiele lat.
Jeśli są one zaawansowane, możemy liczyć także na szereg elementów dodatkowych, które wpływają na ergonomię obsługi – w tym nawet wózki jezdne, które sprawiają, że na przesunięcie ciężkich drzwi tarasowych niezbędny jest tylko jeden ruch. Stolarka PCV powinna nam służyć przez kilkadziesiąt lat, warto więc mieć świadomość tego, że wybór najlepszego rozwiązania nie powinien być przypadkowy. Ma to szczególne znaczenie dla początkujących budujących, którzy potem długo żałują pośpiechu.
Komentarze (0)