Nie jest łatwo wybrać odpowiednie okna dla swoich potrzeb. Jest to duża inwestycja, na wiele lat, więc trzeba się tej kwestii dobrze przyjrzeć i dokonać wyboru opartego o analizę parametrów. Najważniejszym wyborem jest zazwyczaj ilość szyb w oknach.
Do wyboru dla większości inwestorów są opcje z dwiema i trzema szybami. Nie da się oczywiście wskazać jednoznacznie, która z tych opcji jest lepsza, ponieważ okna trzyszybowe są znacznie droższe, ale mogą być opłacalne w określonych warunkach. W innych warunkach ich zakup byłby bezsensowny. Tutaj postanowimy się pokazać, w jaki sposób podjąć taka decyzję dla siebie.
Współczynnik przenikania ciepła
Najważniejszą kwestią jest tutaj współczynnik przenikania ciepła. W przypadku okien jest on oznaczany wśród danych technicznych symbolem Uw. Im współczynnik Uw jest niższy, tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma dane okno, ponieważ współczynnik mówi nam, ile energii jest w stanie przez nie uciekać. W naszym kraju znajdziemy okna o maksymalnym współczynniku Uw na poziomie 1,8. Lesze i tym samym bardziej popularne okna mają współczynnik Uw na poziomie 1,2-1,4. Jest to obecnie standard dla okien dwuszybowych i uznaje się go za standard rynkowy.
W oknach z trzema szybami energooszczędność jest poprawiona, dzięki czemu wartość współczynnika Uw spada o kilkadziesiąt procent do poziomu około 1,0. Pomiędzy szybami w układzie trzyszybowym pojawić się może także gaz szlachetny jeszcze poprawiający właściwości okna, a do tego producenci uwzględniają lepsze okucia i powłoki niskoemisyjne. Obniża to współczynnik Uw do poziomu około 0,6 i taki poziom jest przeznaczony do montażu w oknach pasywnych.
Nie da się ukryć, że okna trzyszybowe oznaczają zmniejszone koszty ogrzewania i umożliwiają osiągnięcie założeń domów pasywnych.
Szyby są ważne, ale…
W przypadku dwóch szyb izolacja termiczna wcale nie jest zła i okna dwuszybowe potrafią mieć parametry gorszej jakości okien trzyszybowych. Jest to możliwe dlatego, że parametry termiczne mierzy się dla całego okna, a nie tylko dla jego szyb, więc na całość wpływ mają chociażby ramy. Do tego dochodzi liczba komór w oknach PCV. Więcej komór, grubsza rama – lepszy współczynnik Uw całego okna.
Ceny na rynku
Okna dwuszybowe uchodzą za tanie. Za typowe okno rozmiaru 1500x1500 zapłacimy już zaledwie 400 złotych za sztukę. Trzeba jednak się przygotować na to, że w przypadku takiego okna zapłacimy dużo za ogrzewania, ponieważ jego Uw będzie wynosiło około 1,5. Jeśli chcemy obniżyć ten wskaźnik do poziomu standardu rynkowego, zapłacimy 600 złotych, a za podobne okno z drewnianymi ramami zapłacimy 900 złotych.
Za okna trójszybowe zapłacimy więcej, ponieważ najsłabsze modele to cena około 1300 złotych z PCV i 1500 z ramami drewnianymi. Górne granice są bardzo wysokie, chociaż sensowne okna o Uw osiągającym wartości zbliżone do 0,6 można dostać już za około 2000 złotych. Trzeba mieć na uwadze, że w takich oknach będziemy chcieli mieć jeszcze chociażby filie odbijające promieniowanie podczerwone, a to kolejny składnik wyższej ceny.
Werdykt ostateczny
Jaki w związku z tym wszystkim powinien być nasz wybór? Wszystko zależy od naszej sytuacji szczególnej. Jeśli chcemy, by nasz dom był pasywny, nie mamy innego wyjścia niż okna trzyszybowe.
Jeśli planuje się budynek z realnym zapotrzebowaniem na energię na poziomie 70 Kwh/(m2 x rok), zazwyczaj trzeba koniecznie postawić na okna z trzema szybami, ponieważ okna z zaledwie dwiema szybami wyraźnie podnosiły koszty ogrzewania. Ogólnie rzecz biorąc, domy pasywne w dzisiejszych czasach powinny być naszym celem, więc musimy starać się o zapotrzebowanie na energię na poziomie 15 Kwh/(m2 x rok), a do tego okna trzyszybowe są niezbędne.
Komentarze (0)