Okna do domu

Jakie okna wybrać? Materiały i podstawowe parametry okien

Okna z założenia mają służyć przez wiele lat, dlatego też powinna to być decyzja przemyślana i szczegółowo przeanalizowana.

Wiele osób zastanawia się, jakie okna wybrać? W rzeczy samej trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wpływ na to ma bardzo wiele czynników, dlatego też warto znać główne cechy okien oraz parametry istotne dla stolarki okiennej.

Okna drewniane, PVC i inne

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane przedmiotowe okna. Współcześni producenci oferują okna PVC, drewniane, aluminiowe, drewniano-aluminiowe, a także z fiberglassu. Każde rozwiązanie posiada wady i zalety, które wato uwzględnić planując inwestycję.

Okna z PCV, nazywane również plastikowymi, to rozwiązania najtańsze. Plastikowe okna są wytrzymałe i łatwe w konserwacji. Ich wadą jest brak paroprzepuszczalności, mniejsza termoizolacyjność, a także niższy prestiż niż okna drewniane, wykonane z naturalnego materiału, ułatwiającego filtrację okna.

Zaletą okien drewnianych jest także energooszczędność oraz wysoka termoizolacyjność, wynikająca przede wszystkim z tego, że drewno nie przewodzi ciepła.

Należy jednak pamiętać, że drewniane okna wymagają systematycznej konserwacji oraz odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której mogą one służyć przez długie lata.

Najdroższą inwestycją są okna drewniano-aluminiowe, które łączą zalety energooszczędnego drewna oraz wytrzymałości aluminium.

Okna aluminiowe

Parametry okien

Istotną kwestią, którą należy uwzględnić planując zakup okien, jest ich energooszczędność, która określa współczynnik przenikalności cieplnej Uw – im niższa wartość, tym większa utrata ciepła z pomieszczeń.

Według aktualnych przepisów wartość tego współczynnika dla okien fasadowych wynosiła 1,3 W/(m²K).Warto podkreślić, że dzięki energooszczędności okien można zmniejszyć ilość traconego ciepła nawet o 50%.

Kolejnym parametrem jest izolacja akustyczna okien Rw, podawana w decybelach – wskaźnik ten określa, o ile mniejszy jest wskaźnik hałasu w budynku w porównaniu z otoczeniem zewnętrznym. Fakt ten jest szczególnie ważny w przypadku budynków znajdujących się m.in. przy drogach szybkiego ruchu lub lotniskach.

Ważne dodatki do okien

Jeśli decyzja o wyborze materiału została podjęta i uwzględnione parametry okna, można zacząć myśleć o dodatkowych elementach, które zwiększą komfort użytkowania.

W przypadku okna do pokoju dziecka optymalnym rozwiązaniem okaże się m.in. klamka na kluczyk lub bezpieczne szyby.

Jeśli w domu problemem jest wilgoć, warto zdecydować się na okna z dodatkowymi nawiewnikami – mogą być one sterowane ręcznie, ciśnieniowe lub higrosterowane, natomiast występowanie roszenia i pleśni doskonale pokonają ciepłe ramki, czyli przestrzeń między szybami wykonana z innego materiału niż aluminium.

Bardzo ważne jest także zabezpieczenie antywłamaniowe. Istnieje sześć poziomów bezpieczeństwa okien, które określają normy PN-EN 1627:2011 – w przypadku ochrony domku jednorodzinnego lub mieszkania wystarczające są okna z trzech pierwszych klas. Najniższa klasa RC1 to okno, które stawi opór włamywaczowi posługującemu się wyłącznie siłą mięśni. Odporność RC2 zapewnia trzyminutowy opór włamywaczowi posługującemu się prostymi narzędziami, natomiast pokonanie okna z oporem RC3 za pomocą łomu potrzeba pięciu minut.

Ostatnią kwestią jest wybór koloru. Większość producentów oferuje szeroki wachlarz odcieni z palety RAL, ponadto można poprosić o wykonanie kolorów niestandardowych, nie mniej jednak wiąże się to zazwyczaj z wyższym kosztem.

Bardzo ważny jest także dokładny pomiar oraz wybór rzetelnej ekipy montażowej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz