Energooszczędne

Wybór okien energooszczędnych – czym się kierować?

Nowe okna wybiera się rzadko – zwykle przy okazji budowy domu lub gruntownego remontu. Od wybranego materiału, pakietu szybowego i liczby komór może zależeń komfort używania, a także energooszczędność okien. Warto zapoznać się z nowoczesnymi technologiami budowy okien – wiele z nich daje naprawdę imponujące rezultaty.

Ile komór w oknie?

To parametr opisywany w czterostopniowej skali – od 1 do 4. Warto zawsze wybierać numer 4, ponieważ świadczy on o tym, że profil jest gruby i wytrzymały. W stosunku do profilu liczba komór schodzi na dalszy plan. Im częściej otwierane i większe są okna, tym mocniejszy powinien być profil. Klasa 4 jest klasą najwyższą, więc z pewnością sprawdzi się w każdym typie okien.

Ramka dystansowa

Ramka dystansowa to element okna, który znajduje się pomiędzy taflami szyb. Tworzywo sztuczne i stal szlachetna świetnie spełniają swoje funkcje jako materiał, z którego jest wykonana taka ramka. Choć to ważny parametr, nie trzeba się nim dziś zbytnio martwić. Producenci okien wyprzedzają przyszłe trendy w budownictwie, tworząc produkty bardzo energooszczędne, a nawet takie, które z powodzeniem można zakwalifikować do budowy domu pasywnego.

Jaki materiał?

Drewniane okna budowane są z klejonki, a dokładnie – ze sklejonych ze sobą lameli. Profile z drewna są mocne i sztywne, a taki sposób ich budowania zapobiega skręcaniu i wypaczaniu pod pływem lat i wilgoci. Dodatkowo, warstwy lameli bywają przekładane materiałami izolacyjnymi. Wielu klientów zastanawia się, czy okna z drewna nie będą zbyt wymagające w pielęgnacji. Warto wiedzieć, że stosowane dziś powłoki lakiernicze są objęte wieloletnimi gwarancjami.

Energooszczędne okna

Okna będą wymagały samodzielnej konserwacji przy użyciu odpowiednich produktów, jednak nie trzeba będzie robić tego częściej, niż co trzy lata. Przy użyciu najnowocześniejszych, najtrwalszych preparatów do impregnacji może to być nawet ponad 6 lat. Podsumowując – okna drewniane mają wysokie walory estetyczne i funkcjonalne, a ich pielęgnacja wcale nie pochłania wiele wysiłku i czasu.

Dużą popularnością cieszą się okna wykonane z plastiku. Są tańsze od drewnianych, trwałe i pasują do większości domów.

Jak upewnić się, że okno z PCV jest solidne?

Wszystko zależy od wzmacniających profili. Powinny one posiadać klasę A i grubość 3 mm. Najlepiej sprawdzają się kształtowniki z włókna szklanego lub stali. Wewnątrz powinny znajdować się przekładki o funkcji termoizolacyjnej – zwykle zrobione z pianki poliuretanowej, choć w nowszych, droższych modelach także z aerożelu. Pianka powinna posiadać współczynnik przewodzenia ciepła λ o wartości pomiędzy 0,020-0,022 W/(m.K). Tak wykonane okna będą mocne, wytrzymałe i solidne.

Na ryku coraz częściej pojawiają się także nowoczesne okna aluminiowe – one także wymagają wzmocnienia profilami. Z powodzeniem stosuje się też połączenia materiałów. W ten sposób można na przykład izolować drewnianą lub plastikową ramę przed czynnikami atmosferycznymi na zewnątrz – pomaga w tym przyklejona nakładka z aluminium. Tego typu połączenia nie tylko poprawiają poziom termoizolacji, ale też wzmacniają okno.

Pakiety szybowe a przenikanie ciepła

Współczynnik przenikania ciepła Uw to najistotniejszy z parametrów, na które należy zważać przy wyborze okien. To właśnie on decyduje o tym, jak dobre pod kątem izolacji są okna. Tworzy go w dużej mierze rodzaj pakietu szybowego. Zwykle stosuje się pakiety dwuszybowe – przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym. W domach wysoce energooszczędnych stosuje się pakiety trzyszybowe, z dwoma przestrzeniami. To podnosi jakość izolacji termicznej. Niezbędne są uszczelki i właściwe osadzenie okien.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz